Hlavní navigace

Korekce pokračuje napříč trhem

21. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnešní obchodní den navázal na včerejšek, kdy trhy po delší době začaly korigovat své růsty (indexy jsou poblíž svých maxim). Důvodů je hned několik.

V Evropě se blíží italské volby a z toho důvodu roste nervozita ohledně dalšího vývoje této, v poslední době, křehké ekonomiky. Ze včerejška na dnešek se pak přidaly zprávy z Číny – konkrétně obavy o možnou bublinu na nemovitostním trhu v Číně, což by mohlo ohrozit tamní takřka dvouciferný růst ekonomiky. A v neposlední řadě pak včera propadly po delší době výrazněji americké trhy. Tam byly hlavním důvodem „Fed minutes“, tedy výstup z jednání Fedu. Z tohoto vyplynulo, že již zdaleka ne všichni členové Fedu jsou pro další uvolňování ekonomiky.

Čína zavřela cca –3 %. US trhy pak cca –1,2 %. Dle mého názoru by právě tato kombinace zpráv mohla zapříčinit dlouho obávanou korekci na jinak silně rostoucím trhu. Doporučuji ziskové long pozice prodávat, případně zajistit stop-lossy. Spekulativnějším investorům bych se nebál doporučit spekulovat na pokles trhů.

Na pražském trhu byla dnes nejvíce skloňovanou akcií společnost ČEZ, která je v posledním roce pod silným tlakem spolu se všemi utilitami v Evropě. ČEZu sice nehrozí zavírání jaderných elektráren jako v případě například E-ONu či RWE. Nicméně i ČEZ má své problémy – před časem to byla Albánie, teď je to Bulharsko. Jedná se sice o do značné míry politický boj, avšak retail má „rozklepané ruce“ a prodává. Hned po otevření trhů ČEZ propadl pod úroveň 600 CZK za akcii, jednou vlnou se pak dostal až na neuvěřitelných 545 CZK za akcii, aby se z této úrovně během dvou minut vrátil zpět k 600 CZK za akcii. Důvod?

Nejpravděpodobnějším důvodem je slabá likvidita na pražském trhu a velké množství stop-loss pokynů právě pod úrovní 600 CZK za akcii. Aktuálně ČEZ obchoduje kolem 595 CZK za kus. Je to atraktivní cena k nákupu? Bezesporu ano, alespoň v dlouhém horizontu, avšak krátkodobě jsou zde stále značná rizika. 28. 2. 2013 bude společnost hlásit hospodářské výsledky. Rizikem je i další vývoj v Bulharsku a samozřejmě cena silové elektřina a emisních povolenek. Osobně bych doporučoval kupovat při dosažení cen 550 – 560 CZK za akcii.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).