Hlavní navigace

Korekce pokračuje napříč trhem

František Kronus

Dnešní obchodní den navázal na včerejšek, kdy trhy po delší době začaly korigovat své růsty (indexy jsou poblíž svých maxim). Důvodů je hned několik.

Doba čtení: 2 minuty

V Evropě se blíží italské volby a z toho důvodu roste nervozita ohledně dalšího vývoje této, v poslední době, křehké ekonomiky. Ze včerejška na dnešek se pak přidaly zprávy z Číny – konkrétně obavy o možnou bublinu na nemovitostním trhu v Číně, což by mohlo ohrozit tamní takřka dvouciferný růst ekonomiky. A v neposlední řadě pak včera propadly po delší době výrazněji americké trhy. Tam byly hlavním důvodem „Fed minutes“, tedy výstup z jednání Fedu. Z tohoto vyplynulo, že již zdaleka ne všichni členové Fedu jsou pro další uvolňování ekonomiky.

Čína zavřela cca –3 %. US trhy pak cca –1,2 %. Dle mého názoru by právě tato kombinace zpráv mohla zapříčinit dlouho obávanou korekci na jinak silně rostoucím trhu. Doporučuji ziskové long pozice prodávat, případně zajistit stop-lossy. Spekulativnějším investorům bych se nebál doporučit spekulovat na pokles trhů.

Na pražském trhu byla dnes nejvíce skloňovanou akcií společnost ČEZ, která je v posledním roce pod silným tlakem spolu se všemi utilitami v Evropě. ČEZu sice nehrozí zavírání jaderných elektráren jako v případě například E-ONu či RWE. Nicméně i ČEZ má své problémy – před časem to byla Albánie, teď je to Bulharsko. Jedná se sice o do značné míry politický boj, avšak retail má „rozklepané ruce“ a prodává. Hned po otevření trhů ČEZ propadl pod úroveň 600 CZK za akcii, jednou vlnou se pak dostal až na neuvěřitelných 545 CZK za akcii, aby se z této úrovně během dvou minut vrátil zpět k 600 CZK za akcii. Důvod?

Nejpravděpodobnějším důvodem je slabá likvidita na pražském trhu a velké množství stop-loss pokynů právě pod úrovní 600 CZK za akcii. Aktuálně ČEZ obchoduje kolem 595 CZK za kus. Je to atraktivní cena k nákupu? Bezesporu ano, alespoň v dlouhém horizontu, avšak krátkodobě jsou zde stále značná rizika. 28. 2. 2013 bude společnost hlásit hospodářské výsledky. Rizikem je i další vývoj v Bulharsku a samozřejmě cena silové elektřina a emisních povolenek. Osobně bych doporučoval kupovat při dosažení cen 550 – 560 CZK za akcii.

Našli jste v článku chybu?