Hlavní navigace

Konjunkturální průzkum potvrdí dobrou situaci v české ekonomice

24. 2. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pátek bude na hlavních trzích zřejmě klidný. V Evropě bude zveřejněna jen francouzská spotřebitelská důvěra. Indikátorů sentimentu se dočkáme i v České republice.

Únorový konjunkturální průzkum by měl ukázat na pokračující příznivou situaci v ekonomice.

Francouzská spotřebitelská důvěra na desetiletém maximu

Ke včera zveřejněné důvěře francouzských podnikatelů se dnes přidá i indikátor sentimentu domácností. Ten se v lednu dostal na 100 bodů, nejvyšší úroveň od roku 2007, kde by měl setrvat i v únoru.

Důvěra francouzských podnikatelů je na začátku roku vysoká

Podnikatelská důvěra ve Francii setrvala v únoru v souladu s očekáváním na hodnotě 104 bodů, jen těsně pod prosincovým pětiletým maximem 105 bodů. Ani nervozita ohledně blížících se prezidentských voleb, která oslabuje euro, se na francouzské domácí scéně nepodepsala. Růst francouzského HDP by měl letos zrychlit na 1,6 % z loňských 1,1 %.

Ve Spojených státech komentoval situaci prezident atlantského Fedu Dennis Lockhart. Podle něho by měl Fed letos zvýšit sazby dvakrát až třikrát a první krok nelze vyloučit už na březnovém zasedání. Náš výhled nadále předpokládá dvojí zvýšení sazeb v roce 2017, přičemž první by mělo přijít v červnu. Euro proti dolaru včera posílilo o 0,2 % na 1,057 USD/EUR.

Důvěra českých spotřebitelů v ekonomiku zřejmě dále poroste

Dnes zveřejněný konjunkturální průzkum by měl ukázat, jestli se v únoru udržela velmi dobrá nálada v české ekonomice, především mezi spotřebiteli. V lednu totiž spotřebitelská důvěra vyrovnala historické maximum ze začátku loňského roku. Růst mezd a zaměstnanosti a fiskální expanze by mohly náladu českých domácností ještě zvýšit. Důvěra podnikatelů v posledních dvou měsících mírně klesla, stále ale ukazuje na solidní růst české ekonomiky.

Polská centrální banka zatím zvyšovat sazby nechce

Podle záznamu z posledního zasedání polské centrální banky (NBP) je navzdory nedávnému růstu inflace riziko přestřelování inflačního cíle malé. Ekonomika zároveň podle NBP neporoste výrazně nad svým potenciálním tempem. Proto se NBP rozhodla ponechat sazby beze změn, přičemž jejich stabilitu očekává banka i v příštích čtvrtletích. Náš výhled nadále předpokládá vyšší riziko růstu inflace, a tak i dřívějšího zvyšování sazeb centrální banky.

skoleni_7_4

Koruna včera proti euru setrvala na úrovni kurzového závazku. Mírně však zdražily korunové forwardy, kde se zřejmě projevila středeční zpráva o zařazení českých dluhopisů do indexu rozvíjejících se trhů bankou JPMorgan. Pro české dluhopisy je to totiž nákupní impuls, viz http://bit.ly/czgb-index.

Kurzy ostatních regionálních měn, polského zlotého a maďarského forintu, se vůči euru téměř nezměnily.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).