Hlavní navigace

Kongresu se podařilo odvrátit nejhorší dopady rozpočtového srázu

2. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

A to když Sněmovna reprezentantů schválila dohodu až na Nový rok.

Bylo odvráceno zvýšení daní pro 99% domácností (vyšší daně budou mít jednotlivci s příjmem nad 400 000 USD a rodiny s příjmem na 450 000 USD) a o dva měsíce byly oddáleny rozpočtové škrty ve výši 109 mld USD. V podstatě hned však bude muset Kongres začít řešit další staronový problém a to strop zadlužení. Na jeho úroveň se Spojené státy dostaly na Silvestra, pomocí technických opatření mohou ještě zhruba dva měsíce normálně fungovat, potom by jim v případě nezvýšení limitu akutně hrozil technický default a snížení ratingu.

Jednání o odvrácení rozpočtového útesu ukazují, že dosažení dohody o zvýšení stropu zadlužení nebude vůbec jednoduché. Kromě vyřešení problému stropu zadlužení musí Spojené státy najít také řešení problému neustále rychle rostoucího zadlužení, hluboká ideologická propast mezi republikány a demokraty však bude nalezení rozumného kompromisu velmi komplikovat.

dan_z_prijmu

Riziková aktiva (akce a komodity) reagují na odvrácení rozpočtového útesu výrazně pozitivně a logicky (tedy poklesem cen a růstem výnosů) reagují i státní dluhopisy. Naopak reakce dolaru příliš logická není, jeho kurz k euru oslabil k 1,33.

• Už dnes začnou proudit na trh zajímavé makroekonomické údaje. V Evropě půjde o předběžný údaj o maloobchodní inflaci v Německu – čeká se stabilní na 1,9%, což je z hlediska ECB OK. V USA pak bude zveřejněn ISM výrobní u kterého se čeká růst lehce nad 50. Data sice budou zajímavá, ale trhu by měla dominovat reakce na odvrácení rozpočtového útesu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).