Hlavní navigace

Kongresu se podařilo odvrátit nejhorší dopady rozpočtového srázu

Luboš Mokráš

A to když Sněmovna reprezentantů schválila dohodu až na Nový rok.

Doba čtení: 1 minuta

Bylo odvráceno zvýšení daní pro 99% domácností (vyšší daně budou mít jednotlivci s příjmem nad 400 000 USD a rodiny s příjmem na 450 000 USD) a o dva měsíce byly oddáleny rozpočtové škrty ve výši 109 mld USD. V podstatě hned však bude muset Kongres začít řešit další staronový problém a to strop zadlužení. Na jeho úroveň se Spojené státy dostaly na Silvestra, pomocí technických opatření mohou ještě zhruba dva měsíce normálně fungovat, potom by jim v případě nezvýšení limitu akutně hrozil technický default a snížení ratingu.

Jednání o odvrácení rozpočtového útesu ukazují, že dosažení dohody o zvýšení stropu zadlužení nebude vůbec jednoduché. Kromě vyřešení problému stropu zadlužení musí Spojené státy najít také řešení problému neustále rychle rostoucího zadlužení, hluboká ideologická propast mezi republikány a demokraty však bude nalezení rozumného kompromisu velmi komplikovat.

dan_z_prijmu

Riziková aktiva (akce a komodity) reagují na odvrácení rozpočtového útesu výrazně pozitivně a logicky (tedy poklesem cen a růstem výnosů) reagují i státní dluhopisy. Naopak reakce dolaru příliš logická není, jeho kurz k euru oslabil k 1,33.

• Už dnes začnou proudit na trh zajímavé makroekonomické údaje. V Evropě půjde o předběžný údaj o maloobchodní inflaci v Německu – čeká se stabilní na 1,9%, což je z hlediska ECB OK. V USA pak bude zveřejněn ISM výrobní u kterého se čeká růst lehce nad 50. Data sice budou zajímavá, ale trhu by měla dominovat reakce na odvrácení rozpočtového útesu.

Našli jste v článku chybu?