Hlavní navigace

Konec týdne byl na US burzách poklidný. Začátek nového týdne však nikoliv

29. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Bez výraznějších změn zakončily v pátek americké burzy uplynulý týden. Týden, během něhož oslabily hlavní akciové indexy o přibližně 1,5 %.

Pokud se podíváme na index S&P 500, tak ten se během posledních tří obchodních dní „zasekl“ těsně nad hranicí 1400 bodů, kterou nyní lze považovat za klíčovou technickou hranici. 

Pokud byl konec týdne na US burzách poklidný, o začátku nového týdne se to rozhodně říci nedá. Důvodem však není žádná tržní událost, nýbrž počasí. Hurikán Sandy, který se může stát vůbec historicky největší bouří, která zasáhne americké východní pobřeží, zastaví život na akciových parketech v New Yorku. Ačkoliv NYSE původně oznámila, že obchodování bude probíhat alespoň v plně elektronickém systému Arca, nakonec nepojede ani ten. Obchodovat se nebude minimálně dnes, pravděpodobně však ani zítra. Nejisté jsou i další dny, vzhledem k tomu, že meteorologové nevylučují možnost toho, že by se bouře „zasekla“ nad oblastí New Yorku a trápila jej více dní.

Německá chemická firma Linde svými výsledky za 3Q pozitivně překvapila trhy. Provozní zisk dosáhl 908 mil. EUR a překonal tak odhady 892 mil. EUR. Management oznámil plán úspor na podporu ziskovosti, které by měly dosáhnout 750–900 mil. EUR mezi lety 2013–2016, a také potvrdil celoroční výhled. Pozitivní příspěvek do hospodaření zaznamenala zejména nedávná akvizice firmy Lincare Holdings, která výrazně zvýšila tržby v USA. Akcie reagují růstem o necelé 1%. (Tomáš Menčík)

skoleni9_11

V pátek, po uzavření evropských burz vyzval ThyssenKrupp k podání nových nabídek na koupi své ocelárenské divize Steel Americas. O aktiva, jež jsou tvořena hlavně ocelárnami v Alabamě a v brazilském městě Rio de Janeiro přitom již před časem vyjádřilo svůj zájem zhruba osm významných světových hráčů z ocelárenského průmyslu. Jsou mezi nimi např. obři jako je Posco, ArcelorMittal, Nippon Steel či U.S. Steel.  Důvodem opakované výzvy k podání nabídky tak je pravděpodobně nižší nabízená cena, než byly odhady managementu ThyssenKrupp. Podle CEO Hiesingera je hodnota Steel Americas nejméně 9 mld. USD, nicméně další odhady hovoří pouze o 3–5 mld. USD. Prodej této divize je naprosto klíčový pro ThyssenKrupp a jakékoliv problémy a zdržení budou vnímány investory negativně. Akcie ThyssenKrupp reagují při otevření až  2,5% poklesem. (Jiří Šimara)< /p>

Dnes očekáváme:

  • V Německu bude zveřejněna předběžná říjnová inflace CPI (14:00). V USA je na programu zářijová spotřeba domácností (13:30), jádrová inflace PCE za září (13.30), Dallas Fed (15:30).
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).