Hlavní navigace

Konec s peripetiemi kolem rozpočtu USA zdaleka nekončí

2. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ještě je třeba navýšit limit zadlužení, který by již v současnosti bez zásahu ministra financí překročil svůj strop 16,4 bln. USD.

Pádu z tzv. fiskálního útesu se nakonec na poslední chvíli podařilo zabránit a nebudou tak aktivovány automatické výdajové škrty a zvyšování daní. Nový návrh počítá mimo jiné se zrušením daňových úlev pro domácnosti s ročním příjmem nad 450 tis. USD, což je blíže představám demokratů než republikánů, kteří požadovali hranici pro zrušení daňových úlev až nad 1 mld. USD ročně. Také to, že (prozatím) nedošlo k snížení výdajů na zdravotnictví a některé sociální oblasti, lze počítat jako úspěch demokratů.

Ještě je třeba navýšit limit zadlužení, který by již v současnosti bez zásahu ministra financí překročil svůj strop 16,4 bln. K tomu mají zákonodárci čas do poloviny února a v případě jejich neúspěchu dojde k automatickým rozpočtovým škrtům k 1.3.2013. Republikáni zde cítí svou šanci a podporu navýšení stropu dluhu hodlají vyměnit za snížení rozpočtových výdajů, které nebyli schopni dosud prosadit. Nejistota tak pokračuje, nicméně i částečné řešení stačí indexům k silným nárůstům (S&P 500 poslední obchodní den roku 2012 posílil o 1,7 %, DJIA o 1,3 % a Nasdaq dokonce o 2 %).

Asijské indexy nebyly ještě schopny plně reagovat na americkou dohodu ohledně zamezení pádu z fiskálního útesu. V Číně a Japonsku totiž slaví státní svátek a dnes i zítra tak budou burzy uzavřeny. Mezi větší asijské trhy, kde se dnes obchodovalo, patří Jižní Korea (+1,8 %) či Indie (+0,8 %).

dan_z_prijmu

ArcelorMittal dnes oznámil dohodu s ocelárnami Posco a China Steel, v rámci které jim za 1,1 mld. USD odprodá 15% podíl ve své kanadské divizi těžící železnou rudu. V těchto dolech hodlá největší světový ocelář odprodat až 30% podíl, vše ve snaze získat prostředky pro snížení svého dluhu. V úvodu obchodování rostou akcie ArcelorMittal o 3 %.

Dnes očekáváme:

V 9:55 bude zveřejněno PMI v Německu za prosinec a následně v 10:00 za celou eurozónu. Další významná makrodata budou reportována až odpoledne z USA. V 16:00 to bude meziměsíční změna objemu výdajů na výstavbu a také ISM v průmyslu za prosinec.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).