Hlavní navigace

Konec roku zásadní údaje nepřinese

19. 12. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Závěrečné dva týdny letošního roku nebudou z pohledu zveřejněných dat výrazně zajímavé. Statistiky by měly ukázat slabší čísla jak z amerického nemovitostního trhu, tak horší údaje o soukromé spotřebě a deflátoru spotřebitelských cen.

V Evropě naopak bude růst důvěra spotřebitelů, zatímco německý Ifo index vykáže mírné zpomalení. Trhy nicméně ještě budou vstřebávat akce ECB a Fedu z minulých týdnů.

Konec roku přinese slabá americká data

Německý Ifo index by se podle ekonomů SG měl nepatrně snížit a stabilizovat se tak na velmi vysokých hodnotách, které odpovídají růstu HDP o 0,5 % q/q v posledním čtvrtletí roku. Situace na domácím trhu je v Německu velmi dobrá. Ke zvýšení důvěry by byla potřeba podpora dat z Číny a více informací o očekávaném fiskálním impulzu ve Spojených státech.

Prodeje stávajících nemovitostí v USA by měly po silném říjnovém růstu v listopadu korigovat. Na zhoršení situace ukázala i statistika probíhajících prodejů domů. Rok, ve kterém i kvůli mnohým politickým událostem byly pocity spotřebitelů v eurozóně ohledně jejich hospodářské situace jako na houpačce, by měla ekonomická důvěra zakončit pozitivně. Pomáhat by měla zejména rostoucí zaměstnanost a růst mezd. Nicméně i příští rok nás čeká několik politických událostí, které mají velký potenciál překvapit.

Čtvrtek přinese podle ekonomů SG celou řadu zklamání z americké ekonomiky. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se podle jejich odhadu v listopadu propadly. Za jejich zhoršením stojí zejména výrazný pokles objednávek letadel, když v listopadu společnost Boeing přijala pouze 13 objednávek oproti 85 v říjnu. Dobrá čísla nevykáží ani soukromé příjmy a spotřeba Američanů. Poslední údaje z trhu práce ukázaly na pokles hodinových výdělků, což brzdí nárůst mezd a platů, ale i spotřeby. Zpomalení by měl zaznamenat také deflátor osobní spotřeby, který podle nás v listopadu meziměsíčně stagnoval a jeho meziroční růst tak zpomalil na 1,6 %.

Předstihové indikátory naznačily, že francouzské spotřebitelské výdaje v listopadu pokračovaly na své růstové trajektorii. Důvěra spotřebitelů zůstává vysoko a prodeje aut v listopadu zaznamenaly výrazný nárůst. Spotřební výdaje tak brzdí snad jen vyšší teploty, které, které snižují výdaje na energie.

Fed zýšil sazby a zlepšil výhled

Minulý týden se konečně stalo to, na co trhy již velmi dlouho čekaly. Americký Fed zvýšil sazby. To samo o sobě nebylo pro trhy překvapivé. Tento krok již byl plně zohledněn v tržních cenách a očekávali ho všichni analytici oslovení agenturou Bloomberg. Překvapení přinesla nová prognóza americké centrální banky. Ta předpokládá tři zvyšování sazeb v příštím roce, zatímco před šesti týdny Fed předpokládal, že sazby bude zvyšovat pouze dvakrát. Za změnou názoru stojí nižší míra nezaměstnanosti, vyšší výhled pro inflaci a větší předpokládaný fiskální stimul v americké ekonomice. Sentiment, který na trhy přineslo zasedání Fedu, přebil i horší zprávy z americké ekonomiky. Zklamaly maloobchodní tržby i průmyslová produkce. Spotřebitelské ceny pak rostly v souladu s tržním očekáváním.

Údaje z evropské ekonomiky ukázaly na velmi dobrou kondici hospodářství na starém kontinentě. Německý PMI z průmyslu zaznamenal výrazné zlepšení a potvrdil tak akceleraci německé ekonomiky v posledním čtvrtletí letošního roku. Zatím data naznačují, že hospodářství českých západních sousedů by mělo zrychlit z 0,2 % q/q zaznamenaných v Q3 na 0,5 %. Na velmi slušné úrovni se drží také kompozitní PMI za celou eurozónu. To naznačuje, že se daří nejenom Německu, ale i ostatním zemím eurozóny.

Celkově však minulý týden tón udalo zasedání Fedu. Americký dolar posílil až na své čtrnáctileté maximum pod 1,04 USD/EUR. Prognóza SG počítá s tím, že posilování zelených bankovek ještě není u konce. V březnu by podle ekonomů SG měl dolar proti euru dosáhnout parity.

ČNB žádné vánoční překvapení nepřipravila

Polská průmyslová produkce v říjnu nečekaně zklamala. V listopadu by se však její čísla měla výrazně vylepšit. Naznačil to již zveřejněný PMI, který ukázal na růst zaměstnanosti i nových objednávek v průmyslu. Růst cen pohonných hmot tlačí na ceny průmyslových výrobců. Ty podle nás v listopadu akcelerovaly a brzy začnou tlačit i do růstu spotřebitelských cen. Výrazné zvýšení prodejů aut u českých severních sousedů by se mimo jiné mělo postarat i o solidní růst maloobchodních tržeb. Celkově by dnes zveřejněná data měla vykreslit příznivý obrázek o polské ekonomice.

Česká národní banka dostala od svého posledního měnově politického zasedání dva předčasné vánoční dárky. Po zvolení D. Trumpa americkým prezidentem došlo ke stahování kapitálu z rozvíjejících se trhů a investoři zavírali i pozice v České republice. To zmírnilo tlak na kurzový závazek a ČNB tak nemusela v listopadu a v prosinci zatím výrazněji intervenovat. Navíc domácí inflace výrazně zrychlila a díky zdražování v restauracích po zavedení elektronické evidenci tržeb se dá očekávat, že ceny dále porostou. Od čtvrtečního předvánočního zasedání tedy nelze očekávat žádné překvapení. Rizika prognózy budou vcelku jistě hodnocena jako proinflační, když listopadová inflace překonala poslední prognózu centrální banky již o půl procentního bodu. Posunutí tvrdého závazku (minimální doba trvání do konce prvního čtvrtletí 2017) v podstatě nepřichází v úvahu. Předpokládaný konec v polovině roku zůstane také pravděpodobně beze změny. Zajímavá bude debata o záporných sazbách. Nicméně vzhledem k nízké intervenční aktivitě v posledních měsících nebudou záporné sazby asi velkým tématem. Další zajímavá diskuze bude o způsobu, jak se ČNB vypořádá s prodloužením programu odkupu aktiv Evropské centrální banky. Podle nás by tento krok na ČNB velký vliv být neměl. Domníváme se, že v podobném smyslu se vyjádří i guvernér Rusnok.

Polská nezaměstnanost se podle nás v listopadu držela beze změny i přes méně příznivé působení sezónních faktorů. Je tak vidět, že rostoucí polská ekonomika stále tvoří nová pracovní místa.

Důvěra v Českou ekonomiku by se i nadále měla držet vysoko. Podnikatelé těží ze zrychlující ekonomické aktivity v Německu. Spotřebitelé zase těží z klesající nezaměstnanosti a rychlého růstu mezd.

Vnější pozice Česka je stále silná

Minulý přinesl pouze méně důležitá data z české ekonomiky. Bilance běžného účtu za říjen zaznamenala další výborný výsledek a její kumulativní přebytek za posledních dvanáct měsíců již dosáhnul 100 mld. CZK, což odpovídá 2,1 % HDP. V listopadu rostly ceny všech primárních výrobců s výjimkou těch v zemědělství. V zemědělství ale ceny pouze korigovaly výrazný skok směrem nahoru, který zaznamenaly v předcházejících dvou měsících. Páteční data nic nezměnila na tom, že podle nás spotřebitelská inflace dosáhne dvou procent již v prvních měsících příštího roku. Data z polského trhu práce potvrzují, že po zpomalení ve třetím čtvrtletí znovu zrychluje.

skoleni_29_6

Zatímco koruna v průběhu týdne zůstávala v uctivé vzdálenosti od hranice kurzového závazku, páteční inflace způsobila její posílení k úrovni 27,02 CZK/EUR. Zrychlení cenového růstu potvrzuje naše očekávání, že ČNB opustí kurzový závazek už v Q2 17, a to navzdory prodloužení kvantitativního uvolňování ECB.

Polská centrální banka ponechala na svém prosincovém zasedání sazby beze změn, a to v souladu s očekáváním trhu. Zlotý minulý týden umazal část svých předchozích ztrát, když se z úrovně 4,50 posunul k 4,40 PLN/EUR. Naopak forint oslabil na 314,0 HUF/EUR, nové minimum za posledních pět měsíců.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).