Hlavní navigace

Názor k článku Konec levné práce? Průměrná mzda je poprvé nad 30 tisíci a dál poroste od vera - Průměrná hrubá měsíční mzda představuje podíl mezd bez...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 13. 3. 2018 13:23

    vera (neregistrovaný) 62.168.37.---

    Průměrná hrubá měsíční mzda představuje podíl mezd bez ostatních osobních nákladů připadající na jednoho zaměstnance evidenčního počtu za měsíc. Do mezd se zahrnují základní mzdy a platy, příplatky a doplatky ke mzdě nebo platu, odměny, náhrady mezd a platů, odměny za pracovní pohotovost a jiné složky mzdy nebo platu, které byly v daném období zaměstnancům zúčtovány k výplatě. Nezahrnují se náhrady mzdy nebo platu za dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény placené zaměstnavatelem.
    Tento statistický ukazatel se zjišťuje měsíčně, to znamená po spočítání mezd nebo platů v organisaci ať již soukromé, nebo kde je zřizovatelem stát nebo obec nebo kraj, nebo u státních správních orgánů, je pracovník odpovědný za výpočet mezd vystavit z konkrétních reálných výpočtů, podložených výplatními páskami veškeré mzdové náklady za organizaci, které podělí počtem zaměstnanců. Ten, kdo napsal ten článek výše, ten tu průměrnou mzdu nepočítal, ten si tuto informaci zjistil na stránkách státního statistického úřadu. Poskytovat statistická hlášení je každý, kdo je k tomu příslušen podle Vyhlášky o statistickém zjišťování pro každý konkrétní rok. Průměrná mzda je mzda hrubá, nikoliv čistá, po zákonných srážkách.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).