Hlavní navigace

Konec daně z nabytí nemovitých věcí a odpočtu úroku z nových hypoték, navrhuje Schillerová

14. 4. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
MFČR chce zrušit daň z nabytí nemovitých věcí. Při koupi nemovitosti by to znamenalo ušetření desítek až stovek tisíc korun. Týkalo by se to všech poplatníků, kteří dokončili svůj vklad na katastr v průběhu prosince 2019 nebo později. Resort zároveň s tím navrhuje u nových hypoték zrušit možnost odečíst si z daní hypoteční úroky.

Ministryně financí Alena Schillerová přišla s nápadem na zrušení zmíněné daně v březnu. Návrh v pátek projedná Národní ekonomická rada vlády (NERV), pak jej musí schválit ještě vláda a parlament. Návrh by však mohl narazit v koalici, sociální demokracie je vůči němu skeptická.

Cílem návrhu podle Schillerové je, aby kupujícím při pořizování nemovitosti zůstalo víc peněz než předtím, a především aby je měli hned, a ne až za dvacet či třicet let po splacení hypotéky. Roční inkaso daně je 13 miliard, které by jejím zrušením zůstaly v kapsách daňových poplatníků.

Daň z nabytí nemovitých věcí je nyní ve výši 4 % z celkové kupní ceny. Pokud si tedy kupujete byt za 5 000 000 Kč, znamenalo by to úsporu 200 000 Kč. 

Se zrušením daně by šlo ruku v ruce také zrušení možnosti odečíst si úroky z hypotéky. Opatření by platilo pouze pro nově uzavřené smlouvy. Ti, kdo už daň zaplatili, by si v případě schválení návrhu mohli úroky z daní odečítat stejně jako dosud.

U novostaveb by odpočty zůstaly

Každý, kdo zaplatil v minulosti čtyřprocentní daň z nabytí nemovitých věcí nebo si pořídil nemovitost osvobozenou od této daně (například novostavby), by si podle návrhu mohl odpočty hypotéky i nadále daňově uplatňovat ve svém přiznání k dani z příjmu a nic by se pro něj nezměnilo. V zákoně by bylo ošetřené i refinancování hypoték tak, aby nebylo posuzováno jako nový úvěr. 

Podle ministerstva není třeba s podáním vkladu do katastru nemovitostí vyčkávat až na případné schválení návrhu zákona parlamentem, protože bez ohledu na to, zda a kdy bude návrh schválen, by se nová pravidla vztahovala na všechny, jejichž daň je splatná od 31. března 2020. Ti by již neměli povinnost daň zaplatit. To by se týkalo všech poplatníků, kteří dokončili svůj vklad na katastr v průběhu prosince 2019 nebo později.

„Jedná se o množinu lidí, kterým jsme v rámci liberačního balíčku odsunuli úhradu daně z nabytí až do konce srpna. Nyní tuto daň nemusí platit vůbec. Těm, kteří ji už v předstihu zaplatili, vznikne přeplatek, o jehož vrácení mohou požádat,“ říká ministryně Schillerová.

Novostavby, které jsou od daně z nabytí nemovitých věcí osvobozeny, chce ministerstvo řešit formou takzvaného opt-in. Stačilo by ve lhůtě pro podání přiznání, nebo do 30 dnů ode dne účinnosti zákona oznámit finančnímu úřadu zájem daň přiznat a případně uhradit (v případě novostaveb zůstává zachováno osvobození) a poté by bylo možné dále uplatňovat odpočty úroků z hypotečního úvěru. Využít opt-in by mohli poplatníci, jejichž daň je splatná od 31. března 2020 a návrh na povolení vkladu do katastru nemovitostí podali do 31. prosince 2020, uvedl resort na svých stránkách.

Jsme skeptičtí, říká ČSSD

Schillerová návrh zatím projednala se svými stranickými kolegy z ANO. Narazit by však mohla v koalici, protože navrhovaná opatření se nezamlouvají ČSSD.

Za sociální demokracii bych rád vyjádřil určitou skepsi. Nejsem si jistý, že je to typ návrhu, který nás teď pálí a měl by být součástí opatření, o kterých se bavíme. Máme řadu daleko naléhavějších věcí, nemyslím, že by tato s nimi tak souvisela a toto je skupina obyvatel, kterým potřebujeme pomoci, citoval ve čtvrtek 9. dubna server lidovky.cz ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

FIN21

Zrušení daně z nabytí nemovitosti už loni na podzim navrhli také pražští radní, stejně tak by chtěli snížit DPH z pořízení bytu z 15 % na 10 %. Dále navrhli rozšíření daňových úlev v případě pořízení bydlení pro vlastní potřebu, a to jak u vlastnického, tak u družstevního bydlení. Cílem je zlevnit bydlení, a to nejen v hlavním městě.

O rozpohybování trhu s bydlením se snaží také Česká národní banka. Ta v dubnu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Na získání úvěru na bydlení nově postačí 10 % hodnoty nemovitosti místo dosavadních 20 %, jak už jsme psali v článku Pravidla pro nové hypotéky zjemňují.

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).