Hlavní navigace

Konec amerického snu. Globální lídr jde vstříc socialismu

18. 11. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Nástup socialismu ve Spojených státech je varovný. Projevuje se na stále dalších podnikatelských regulacích.

Tento text je názorovým vyjádřením autora. Redakce serveru Měšec.cz není jeho autorem a nemusí se ztotožňovat s obsahem názoru.

Podnikatelské regulace přitom nejsou žádným vzdáleným pojmem, které zasahují velké podniky, ale především ty malé a střední, které mají zásadní úlohu při zaměstnatelnosti a jsou základním pilířem výše zmiňovaného amerického snu. Vznik nových nadějných firem je značně ohrožen. Další Apple by nevznikl.

Další Apple? Nemožné

Společnost Apple je typickou garážovou společnosti. Steve Jobs zkrátka chtěl dosáhnout velkých cílů a nabídnout lidem produkty,  které by lidem mohli pomoci, popřípadě jim vyřešit určitý problém. Díky této společnosti se osobní počítač stal masovou záležitostí a Apple v 80. letech zažíval obrovský rozvoj. 

Představme si, že by Steve Jobs začal své podnikání s objemem regulací, který provází USA dneška. Co by dělal? Nejspíše by se na to slušně řečeno vykašlal.

Nejdůležitější pro takové nové startupy je sehnat kvalifikované lidi, kteří pomohou vylepšit produkt a dovést ho pokud možno do použitelného stavu. Není moc peněz nazbyt a nejlepší je tak najmout nadšence a kamarády, a to třeba přímo z univerzity, kteří by pracovali zdarma či za příslib, že pokud se to rozjede, mohou se těšit na nějaký ten podíl. Na to však noví Jobsové mohou zapomenout. Zákon Gainful Employment Rulemaking nařizuje, že se musí dostávat dobré platy. Nic jako nadšení neexistuje. Akcie neexistujícího podniku s nejasnou budoucností nemohou být dostatečnou motivací!

Montovat počítače či servery může být také velmi nebezpečná činnost, při které hrozí vážně nebezpečí zranění. Steve Jobs by tak musel dodržovat 30 000 stran bezpečnosti práce. Každé nedodržení by mohlo být tvrdě sankcionováno. Kdyby Steve něco opominul, zaměstnanec ho může snadno zažalovat. Nehledě na to, že pracovní podmínky v garáži jsou zcela nevyhovující. Různé kontroly jsou tak nutností, je přece nutné ochránit zdraví zaměstnanců!

Pokud se někomu nebude líbit přístup mladého a vznětlivého Steva Jobse, nemusí už podávat výpověď. To přece není možné, aby zaměstnavatel takto terorizoval vlastní pracovní sílu! Nyní stačí, když si zaměstnanec založí odbory nebo může svá práva prosazovat prostřednictvím zaměstnaneckých rad. Tak Steve, už mě nevyhodíš, vzdej to!

Tohle jsou nejviditelnější příklady dalšího omezování podnikatelského rozvoje. Nové regulace, ať už jakkoliv dobře myšlené, představují natolik závažné překážky, že by pravděpodobně zabránily vzniku novým a nadějným společnostem.

Výše uvedené skutečnosti jsou bohužel jen špičkou ledovce – Wall Street Journal došel k tomu, že pouze za červenec 2011 bylo vydáno dokonce 379 nových regulací!

Většina nových opatření bude mít nejcitelnější dopady na podniky do 25 zaměstnanců – jejich roční výdaje na plnění těchto regulací dosáhnou 10 000 dolarů na jednoho zaměstnance. Nehledě na obrovskou nechuť mladých podnikatelů, která je nevyčíslitelná – už jenom tím, že se raději na podnikání vykašlou.

Současné podnikatelské regulace dosahují dle neziskové organizace Economical Freedom 15 procent veškeré produkce soukromého sektoru. Společně s federálním a lokálním zdaněním se dle Economical Freedom jedná o 65 procent nákladů. To je obrovské číslo! Těchto 65 procent není vzdáleným pojmem, ale číslo, které se týká samotných spotřebitelů – výrazně se promítne do cen produktů.

Není se tedy čemu divit, že od roku 2000 se rozvoj soukromého sektoru téměř zastavil – rostl jen o 1,4 procenta ročně, zatímco zvyšování válečných a sociálních programů vedlo k nárůstu vládních výdajů o téměř 5 procent.


Autor: Economical freedom

Neopíjejme se rohlíkem

Střední třída společně s malými a středními firmami platí obrovské daně, zatímco velké firmy nejen, že do systému nepřispívají, ale často jsou samotní příjemci státních dotací. V tom nejhorším případě si manažeři vyplácejí odměny v řádech milionů dolarů a pak když se jejich investice ukážou jako špatné tak nejen, že neexistuje žádná zodpovědnost, ale ztráty jim vláda dorovná z kapes daňových poplatníků.

Velcí investoři se snaží situace využít a to často ve vlastní prospěch. Z úst Warrena Buffetta tak můžeme slyšet, že by bohatí lidé měli platit vyšší daně. Přitom jeho počínaní je opačné – sám Buffett na daních odvedl 6,9 milionu dolarů (přibližně 124,2 milionu korun). To je však zhruba poloviční sazba (17,4 procent) oproti té, kterou platí mnoho Američanu s výrazně nižšími příjmy.

Nedávno se také zjistilo, že protesty na burzovní ulici WallStreet jsou sponzorovány Georgem Sorosem. Koneckonců není to nic překvapivé, sám Soros dobře ví, co dělá. Jedním z významných cílů této iniciativy je  zavedení Tobinovy daně. Ta by však odstranila jen malé ryby ze spekulantních trhů a na jejich místo by nastoupili velcí žraloci z neregulovaných offshorových center, tj. lidé právě jako Soros. Sponzorováním těchto protestů pro Sorose znamená skvělou levnou investici, která se může zhodnotit o tisíce procent. No neberte to! 

Není dobré se opíjet rohlíkem a stávat se ovečkami těchto zájmových hnutí. Řešením by tak neměly být nové regulace, které často zprostředkovaně pomáhají právě velkým firmám a spekulantům, ale zničení okov nesvobody, regulací a vysokých daní střední třídě a malým firmám.

Velké firmy by měly nést odpovědnost za své podnikatelské neúspěchy a nikoliv být dotovány z kapes lidí, kteří mají co dělat, aby si vydělali na živobytí. Americký sen by se měl znovu stát reálným pojmem a každý cílevědomý a pracovitý člověk by  moci dosáhnout úspěchu. Žádné regulace a vysoké zdanění by mu v tom nemělo bránit.

Mobilní aplikace – nepřetržité informace o českých trzích

Měšec.cz vám zdarma nabízí jedinečnou mobilní aplikaci, díky které můžete mít neustálý přehled o stavu svých investic. Najdete v ní kurzy českých i zahraničních akcí, komodit, fondů i forex.

Dostupná na Apple Store.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).