Hlavní navigace

Kompozitní index nákupních manažerů se zřetelně zlepšil

6. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kompozitní index nákupních manažerů za eurozónu sice stále zůstává v pásmu kontrakce, ale zároveň se zřetelně zlepšil když lednu vyrostl na 48,6 z prosincových 47,2

. Nepříjemné je, že dochází ke zřetelné divergenci mezi dvěma největšími ekonomikami eurozóny – rozdíl v PMI indexech Francie a Německa jen největší od zahájení průzkumu v roce1998.

• Český maloobchod skončil v prosinci mírně nad očekáváním trhu i nad našim očekáváním ( skutečnost –5,1% r/r, naše očekávání bylo –5,5%, trh –5,7%). Po očištění o počet pracovních dní (v prosinci 2012 byly o 3 pracovní dny méně než v roce 2011) byl pokles výrazně nižší, pouze o 0,4% r/r. Za celý rok 2012 přitom klesly tržby o 1,1%. Meziměsíčně se ale (SO) tržby o 1,3% zvýšily, což souhlasí s tím, jak se vyjadřovali prodejci o Vánocích a ukazuje, že spotřeba domácností se už na rozdíl od slabého října/listopadu dále nezhoršila. Největší vliv měl rozdílný počet pracovních dní na prodeje aut. Meziměsíčně se ale tržby za prodeje aut reálně zvýšily o 1,5%, meziročně po očištění o pracovní dny klesly o 2,9%.

• Ani v EMU se maloobchodu v prosinci nedařilo. Maloobchodní tržby klesly meziměsíčně o 0,8%, meziročně o 3,4%. Navíc byla ještě meziměsíční změna za listopad revidována z +0,1% na –0,1%. Jak ukázal data za jednotlivé státy nejsou slabé jen tržby ve státech postižených drastickou fiskální restrikcí, ale nenakupuje se ani v relativně prosperujícím Německu. Nedá se čekat, že by spotřebitelé v dohledné budoucnosti pookřáli a podpořili tak ekonomiku. 

• Prezident Dallaského Fedu Fisher řekl, že by upřednostnil postupné snižování množství dluhopisů, které Fed odkupuje v rámci kvantitativního uvolňování před jeho náhlým ukončením. Podobný názor už předtím vyslovilo několik dalších činitelů Fedu. Důvodem je snaha nešokovat a nestabilizovat finanční trhy a chránit reálnou ekonomiku. Lze tedy očekávat, že Fed bude možnost snížení odkupovaného množství signalizovat dopředu a že současný objem odkupu eliminuje v několika krocích. Guvernérka Fedu Duke konstatovala, že americká ekonomika roste solidním tempem, k čemuž jí výrazně pomáhá sektor rezidenčních nemovitostí. Ekonomice by měla pomoci také postupně rostoucí aktivita v úvěrové emisi.

Účto_tip_změny21

• Už včera zasedala rumunská centrální banka, která kvůli vysoké inflaci ponechala sazby na 5,5%. Dnes navazují zasedání dalších dvou regionálních centrálních bank. U české je víceméně jasné, že sazby zůstanou prakticky na nule, čekat se bude na vystoupení centrálních bankéřů po zasedání a na to co případně řeknou k dalšímu uvolnění měnové politiky, tedy intervencím proti koruně. V Polsku by místní centrální banka měla podle trhu (i nás) snížit hlavní sazbu o 25 bp. na 3,75%. Možné je, že holubice se budou snažit o větší snížení o 50bp., ale to podle nás nebude mít dostatečnou podporu. Regionální měny včera lehce posilovaly (hlavně koruna a forint), dnes by také měly být klidné, pokud nedojde k nějakému velkému překvapení ze strany centrálních bank.

• Prezident Obama ve svém včerejším projevu vyzval k odložení automatických rozpočtových škrtů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).