Hlavní navigace

Komodity pomohly burzám umazat ztráty, bankovní sektor zůstal pod tlakem

10. 5. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Přečtěte si komentář k dění na trzích pohledem analytiků Milana Vaníčka a Davida Nového z J&T Banky.

Komentář k trhu

Pražská burza včera doháněla úterní propad evropských trhů, index PX v průběhu seance navyšoval ztráty. Skokový propad přišel ještě v závěrečné aukci a konečný účet pro pražskou burzu nakonec znamenal –2,5 %. Evropské trhy přitom zahajovaly na nule a následné ztráty později téměř vyrovnaly na konci dne, především díky růstu komoditních titulů. Naopak bankovní sektor zůstal pod tlakem, v čele se španělskými bankami, jež pravděpodobně budou muset navýšit rezervy na úvěry spojené s hypotečním trhem o 35 mld. EUR. Situace se nijak nezlepšuje ani v Řecku, které zřejmě bude muset uspořádat další volby v červnu a pravděpodobnost vítězství ultralevicové strany, která  se staví proti záchrannému programu EU a MMF, se zvyšuje. Erste Group sice zahájila nad 420 Kč, postupně ale propadla na 401 Kč (-4,5 %), Komerční banka odevzdala 2,9 % (3236 Kč). Největší ztráty si ovšem beze zprávy připsalo NWR (-6,3 %, 113,4 Kč). ČEZ již bez významnějších prodejních objednávek následoval sentiment (-1,4 %, 710 Kč).

ČEZ: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 894 Kč

ČEZ oznámil dnes ráno výsledky za 1Q12. Výnosy jsou vyšší meziročně o 7 % a dosáhly 60,8 mld. Kč. tržby jsou mírně lepší než tržní očekávání (+3,7 %). Za růstem můžeme vidět zejména vyšší ceny elektřiny a vyšší výroba elektřiny z uhelných a obnovitelných zdrojů. Provozní zisk na úrovni EBITDA dosáhl v 1Q12 26,3 mld. Kč (-1,2 % r/r) a je ve shodě s konsensem (-1,4 %). EBITDA negativně ovlivnila situace v Albánii, kdy rozhodnutím regulátora došlo k negativnímu rozdílu nákupních a výkupních cen elektřiny. Čistý zisk 14,4 mld. Kč (-16,4 %) je horší než konsensus o 6,2 %. Důvodem je vysoká srovnávací základna v 1Q11. Vedení společnosti potvrzuje výhled celoročních cílů na tento rok (EBITDA 87,9 mld. Kč a č.zisk 41 mld. Kč; EBITDA za 1Q12 tvoří téměř 30% celoročních cílů a č.zisk 35,1 %). Vedení také potvrzuje dividendu 45 Kč na akcii s rozhodným dnem 2. července, to znamená poslední den obchodování s právy na dividendu 27. června – den po konání valné hromady. Výsledky hodnotíme v souladu s projekcemi a očekáváme neutrální reakci trhu.

 

Telefónica CR: Neutrální/Pozi­tivní. DD: Držet. Cílová cena: 427 Kč

Společnost zveřejnila výsledky na provozní úrovni OIBDA lehce pod odhady (-2,7 % vs. TRH), ale čistý zisk díky nižší dani v souladu s očekáváním trhu. Za lehce slabším OIBDA stojí jak lehce nižší tržby vůči naší projekci především díky nižšímu hovornému v mobilní sekci  (1,5 vs. oček. 1,6 mld. Kč), tak lehký růst provozních nákladů (+1,0 % r/r) vůči námi očekávané stagnaci. Tento rozdíl vyrovnává opětovně nižší korporátní daň a tím je čistý zisk v souladu s odhady.

Společnost zopakovala výhled a to na tržbách lepší trend než loni, OIBDA marže lehký pokles r/r a provozní investice ve výši 6,2 mld. Kč. Výsledky jako takové hodnotíme bez většího překvapení a tudíž vnímáme neutrálně.

Co se bude sledovat, je výrok představenstva, které schválilo již pro tento rok odkup vlastních akcií až do výše 2% z celkového počtu akcií, tedy zhruba odkup 6,4 mil. kusů akcií. Společnost hodlá tyto akci následně zrušit a o ně snížit základní jmění. Toto rozhodnutí by mělo dnes podpořit cenu akcie. Schválená výkupní cena je 150–600 Kč.

skoleni_8_6

Fortuna: Pozitivní. DD: Koupit. Cílová cena: 146 Kč

Fortuna Entertainmnent Group zveřejnila výsledky hospodaření za první čtvrtletí tohoto roku. Objem přijatých sázek víceméně stagnoval (-0,3 % na 113,8 mil. EUR), mírně pod naším odhadem (118 mil. EUR). Samotné sázky z kurzového sázení poklesly meziročně o 4,9 % kvůli výjimečně dobrému výsledku v minulém roce a ztrátě několika velkých klientů v ČR a na Slovensku. Tento pokles tržeb byl více jak kompenzován růstem marží, díky čemuž hrubé výhry vzrostly o 15,9 % na 30,7 mil. EUR a provozní zisk (EBITDA) dosáhl stejné úrovně jako před rokem (8,4 mil. EUR) a překonal tak naše odhady (8,0 mil. EUR). Provozní zisk ze sportovních sázek vzrostl o 13,8 % r/r díky online sázení (hrubé výhry +24 % r/r), které je nově podpořeno také spuštěním internetového sázení v Polsku. Loterie v ČR zaznamenala provozní ztrátu 1,2 mil. EUR. Celkově vnímáme výsledky pozitivně. Nadále pokračuje růst hlavního segmentu Fortuny (kurzové sázení) a ztráta generovaná loterií se postupně snižuje. Žádné další významnější informace společnost nezveřejnila.

Komentář k americkému trhu

Obchodování na amerických akciových trzích mělo včera podobný průběh jako to úterní. V úvodu seance jsme pozorovali silné výprodeje, kde hlavní indexy ztrácely více jak 1%. Po zprávě z EFSF o uvolnění záchranného balíku Řecku ve výšce 5,2 mld. EUR trhy postupně umazávaly své ztráty. Technologický Nasdaq se z –1,5% dokonce podíval do zelených čísel. Závěr byl však opět nervózni a tak široký S&P uzavřel na 1 357,94 bodech (-0,43%), DJ (-0,74%) a Nasdaq (-0,39%). Mezi sektory odepsaly nejvíc energie a finance, naopak dařilo se developerům. Drahé kovy prošly také výprodejem (zlato –0,89%, stříbro –0,83%), ropa WTI –0,37% ale Brent +0,13%. Proti trhu se pohybuje zemní plyn, který si včera připsal 2,5%. Ziskový den měli také těžaři zlata, kteří přes klesající zlato posilovali (Barrick Gold +2,45%, Goldcorp +3,01%, Newmont +3,98%). Vývoj v nejbližších dnech je nejistý a těžko předvídatelný, to, co ale můžeme očekávat, je vysoká volatilita nejen na amerických trzích.  

 

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).