Hlavní navigace

Komerční banka: ranní zprávy z trhu

8. 3. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Co se děje na trzích? Přečtěte si zprávy od analytika Marka Dřímala.

Zprávy a události

Německé tovární objednávky v lednu zklamaly, když poklesly o 2,7 % m/m. Trhy naopak čekaly mírný růst o 0,6 % m/m.

Soukromý sektor americké ekonomiky v souladu s očekáváním analytiků vytvořil 216 tis. nových pracovních míst.

Polská centrální banka ponechala sazby na 4,5 %. Podle guvernéra Belky je v budoucnu více pravděpodobné zvyšování sazeb než jejich snižování.

Situace na americkém trhu práce se zlepšuje

Euro včera nepokračovalo ve svém úterním propadu, naopak mírně posílilo na 1,314 USD/EUR.

Lednové německé průmyslové objednávky zklamaly, když poklesly o 2,7 % m/m (-4.9 % y/y), trhy přitom čekaly mírný růst o 0,6 % m/m. Struktura odhalila, že padaly exportní objednávky (-5,5 % m/m), domácí objednávky byly mírně vyšší (+0,9 % m/m). Nejedná se o dobrou zprávu pro český průmysl, který je navázaný na německou průmyslovou produkci.

ADP report z amerického trhu práce ukázal na únorový přírůstek 216 tis. pracovních míst v soukromém sektoru, jak očekávaly trhy. Jedná se o druhou největší hodnotu ukazatele od roku 2006. Zlepšování situace na trhu práce by měla potvrdit i zítřejší data za celou americkou ekonomiku.

Dnes zasedá Evropská centrální banka. Podle očekávání analytiků by měla sazby ponechat beze změny na 1 % a neměla by ani představit další nestandardní opatření. Trhy tedy předpokládají, že ECB zaujme vyčkávací postoj a bude sledovat, jak se v ekonomice projeví její dvojnásobné snížení sazeb v Q4 11 a tříleté repo tendry. Změna sazeb se nečeká ani od Bank of England. Z makroekonomických dat bude zajímavý německý lednový průmysl, který by podle konsenzu měl vzrůst o 1,1 % jak na meziměsíční, tak roční bázi. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA by měl stagnovat na 351 tis.

Trhy budou také sledovat vývoj v Řecku, dnes totiž končí období, kdy se mohli soukromí investoři zapojit do výměny svých řeckých dluhopisů za nové.

Česká nezaměstnanost by měla stagnovat

Koruně se včera jako jediné středoevropské měně dařilo, když oproti úterý mírně posílila na 24,87 CZK/EUR.

Poraženým dne byl maďarský forint, který se propadl o více než procento až k 298 HUF/EUR, poté nicméně mírně korigoval směrem k 296 HUF/EUR. Podle Evropské unie totiž Maďarsko nesplnilo všechny požadavky ohledně nových zákonů o centrální bance, zároveň prý EU přijme další kroky kvůli nadměrnému maďarskému rozpočtovému deficitu.

Polská centrální banka podle očekávání ponechala základní sazbu na 4,50 %. Podle guvernéra Belky sice makroekonomická prognóza ukazuje na postupné zpomalení ekonomického růstu, na druhou stranu inflační výhled pro letošní rok byl revidován směrem nahoru. Belka naznačil, že zvýšení sazeb centrální banky je pravděpodobnější variantou než jejich snížení. Celkově polská centrální banka přinesla pro trh smíšené zprávy. Hodnota zlotého se tak včera prakticky nezměnila.

Dnes bude v České republice zveřejněna únorová nezaměstnanost, u které spolu s trhem čekáme stagnaci na 9,1 %. Lednová obchodní bilance by podle měla konsenzu vykázat přebytek 22 mld. CZK, my jsme s naším odhadem 26 mld. CZK optimističtější.

Česká swapová výnosová křivka se včera prakticky nezměnila. Ministerstvo financí ve včerejší aukci prodávalo dluhopisy CZGB 4,20/2036 a CZGB 4,60/2018. Poptávka po prvním z nich byla omezená (1,23 mld. CZK) a nakonec byla plně uspokojena. Poptávané množství CZGB 4,60/2018 dosáhlo 9,81 mld. CZK a ministerstvo nakonec upsalo 4 mld. CZK (bid/cover 2,45) s průměrným výnosem 2,71 % (v minulé aukci 15. února se 4,60/2018 prodal s průměrným výnosem 2,76 % při bid/cover 1,46). Celkový prodaný objem 5,25 mld. CZK je tak při spodní hranici indikovaného pásma 5—7 mld. CZK.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).