Hlavní navigace

Komerční banka: ranní zprávy z trhu

7. 3. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Co můžeme očekávat a co se chystá na trzích v podání analytika Marka Dřímala.

Zprávy a události

Zpřesněné údaje pro HDP eurozóny za Q4 11 potvrdily pokles ekonomiky o 0,3 % q/q především kvůli slabé domácí poptávce. Meziročně ekonomika EMU přidala 0,7 %.

Podle zátěžových testů ČNB je český bankovní sektor stabilní a mohl by bez větších problémů překonat i silný propad ekonomické aktivity.

Slabá domácí poptávka sráží ekonomiku EMU

Euro si včera odepisovalo téměř jedno procento, když jeho kurz prudce zareagoval především na zveřejnění zpřesněných dat pro HDP eurozóny za Q4 11 a jeho struktury, která ukázala na slabost domácí poptávky. Společná evropská měna tak přes den poklesla až k 1,312 USD/EUR.

Včerejší zpřesněné údaje pro dynamiku HDP v eurozóně potvrdily pokles ekonomiky EMU v Q4 11 o 0,3 % q/q (meziročně ekonomika vzrostla o 0,7 %). Struktura ukázala, že za poklesem ekonomiky stála především domácí poptávka. Spotřeba domácností poklesla o 0,4 % q/q (příspěvek do dynamiky –0,2 pb), investice se propadly o 0,7 % q/q a vládní spotřeba byla o 0,2 % nižší. Celkově tak domácí poptávka ubrala z dynamiky HDP 0,4 pb. Negativní příspěvek zaznamenala i tvorba zásob (-0,2 pb do dynamiky). Jedinou kladnou složkou včerejších údajů tak byly čisté exporty. Důvodem však byl především silnější pokles importů (-1,2 % q/q) než exportů (-0,4 % q/q), což dále dokládá slabost domácí poptávky v EMU. Naši kolegové z SG očekávají, že v tomto čtvrtletí ekonomika eurozóny zaznamená podobný pokles. Za celý rok 2012 pak odhadují kontrakci EMU o 0,3 %.

Dnes se dočkáme lednových německých továrních objednávek, které jsou důležitým indikátorem také pro výkonnost českého průmyslu. Trhy očekávají, že by měly tovární objednávky vzrůst o 0,6 % m/m (SA). V USA bude zveřejněn ADP report z trhu práce. Konsenzus ukazuje, že americká ekonomika v únoru vytvořila 215 tis. nových pozic v soukromém sektoru.

Dnes budou zveřejněny výsledky zasedání polské centrální banky

Regionální měny včera pokračovaly v oslabování. Koruna si odepisovala zhruba třetinu procenta, když se dostala až k úrovni 24,90 CZK/EUR. Zlotý poměrně prudce oslabil až nad 4,16 PLN/EUR a podobné ztráty zaznamenal i forint, který se odpoledne obchodoval kolem 295 HUF/EUR. Kurz forintu mohl být ovlivněn i komentářem předsedy parlamentního klubu nejsilnější maďarské strany Fidesz Janose Lazara, který naznačil, že ve sporu s EU ohledně nových maďarských zákonů bude Budapešť „odhodlaná“ a utká se s EU i před Evropským soudem. V takovém případě by se jen těžko mohly odehrát rozhovory mezi s EU/MMF o nové finanční pomoci pro Maďarsko.

ČNB zveřejnila výsledky aktuálních zátěžových testů českého bankovního sektoru. I v případě propadu HDP o více než 6 % y/y v H2 12 a silného nárůstu podílu problémových úvěrů by český bankovní sektor zůstal stabilní a jeho kapitálová přiměřenost by setrvala nad regulatorním minimem 8 %. Pod tuto hranici by kapitálová přiměřenost bankovního sektoru klesla pouze v extrémním případě odpisu třetiny expozice domácích bank vůči jejich mateřských skupinám. I tak by ale bylo potřeba za těchto podmínek navýšit kapitál o pouhých 19 mld. CZK (0,5 % HDP), což by nemělo být problémem.

Dnes se dočkáme výsledků zasedání polské centrální banky. Trhy žádnou změnu sazeb neočekávají, ty by tak měly setrvat na 4,5 %. V České republice bude ministerstvo financí opět prodávat dluhopisy. Do aukce půjdou 4,60/2018 a 4,20/2036 v celkovém indikovaném objemu 5—7 mld. CZK. Předpokládáme, že poptávka po delším z těchto bondů bude omezená, nicméně upsat 4,60/2018 by podle nás neměl být problém. Naposledy ministerstvo prodalo 4,60/2018 v objemu 5,09 mld. CZK s průměrným výnosem 2,76 % při bid/cover 1,46.

Česká swapová výnosová křivka včera mírně stoupla a snížila svůj sklon, když krátký konec vzrostl o 2 bb a dlouhý konec o 1 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).