Hlavní navigace

Komerční banka: ranní zprávy z trhu

14. 3. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Přečtěte si ranní zprávy o dění na trzích očima Miroslava Frayera, analytika Komerční banky.

Zprávy a události

Maloobchodní tržby USA v únoru vzrostly o 1,1 %, což bylo prakticky v souladu s tržním očekáváním. Bez zahrnutí aut pak byly prodeje o 0,9 % vyšší.

Německý ZEW index v březnu výrazně předčil konsensus trhu, když složka hodnotící očekávání vyskočila z únorových 5,4 bodu na 22,3 bodu. Index popisující současnou situaci naopak klesl na 37,6 bodu z předchozích 40,3 bodu.

Česká průmyslová výroba v lednu vzrostla prakticky v souladu s očekáváním trhu o 3,2 % y/y a nepatrně tak zrychlila svůj růst z prosincových 2,0 %.

Stavební výroba v lednu klesla o 5,3 % y/y.

Běžný účet předčil všechna očekávání a za leden vykázal přebytek ve výši 14,2 mld. CZK. Konsensus ukazoval na kladné saldo pouhých 8,5 mld. CZK.

Dolar zpevnil k sedmitýdennímu maximu vůči koši měn

Zasedání americké centrální banky nepřineslo pro trhy nic překvapujícího. Fed konstatoval určité ekonomické oživení, zejména pak jmenoval pokles v nezaměstnanosti a snížení rizika finanční nákazy z Evropy. Přesto je však nezaměstnanost stále dost vysoká a Fed předpokládá pouze její postupné a pomalé snižování. Ceny zemního plynu by pak měly dočasně tlačit spotřebitelskou inflaci výše, v následujících měsících by se ale měla vrátit k nižším úrovním konzistentním s náhledem Fedu.

Hodnocení situace se celkově zlepšilo i u spotřebitel­ských výdajů či podnikových investic. Přesto zůstává centrální banka ve svých prognózách konzervativnější a spíše skeptická ohledně udržitelnosti tohoto oživení. Největší brzdou zůstává nemovitostní trh. Ohledně kvantitativního uvolňování (QE3) žádná diskuse neproběhla. Pokud by k němu mělo dojít, směřovalo by zejména na sektor nemovitostí.

Dolar během včerejší seance nepatrně zpevňoval a v průběhu dnešního asijského obchodování se dostal téměř na dosah hranice 1,30 USD/EUR. Proti koši světových měn pak zpevnil ke svému sedmitýdennímu maximu. Americké měně mohly do jisté míry pomoci zveřejněné maloobchodní tržby, které snížily pravděpodobnost QE3, vcelku příznivé stresové scénáře amerického bankovního sektoru, které ukázaly na to, že 15 z 19 největších finančních institucí by ustálo rizikový scénář počítající s 13% nezaměstnaností a 21% poklesem cen nemovitostí, či závěry ze zmíněného zasedání Fedu.

Ze Spojených států budou dnes zveřejněna spíše druhořadá data. V eurozóně se pak dočkáme lednové průmyslové výroby a únorové míry inflace, která by se měla stále držet vysoko nad inflačním cílem ECB.

Zveřejněné indikátory vývoj české koruny neovlivnily

Koruna navázala na své předešlé seance a i během té včerejší si o několik haléřů polepšila. Proti euru se ale v průběhu úterního obchodování pohybovala v úzkém osmihaléřovém pásmu. Euro se na mezibankovním trhu nakupovalo nejlevněji za posledních 5,5 měsíce, a to za 24,51 korun. Ostatní regionální měny si žily vlastními životy. Zatímco maďarský forint zpevnil o zhruba čtvrt procenta, polský zlotý ze své hodnoty půl procenta ubral.

skoleni_8_6

Zveřejněné makroekonomické indikátory se na vývoji domácí měny příliš neprojevily. Průmyslová výroba v lednu vzrostla o 3,2 % y/y, když hlavním tahounem nadále zůstává výroba aut. Vyhlídky na první polovinu letošního roku rozhodně optimistické nejsou. Domácí průmyslový PMI index se pohybuje okolo úrovně 50 bodů, což je úroveň oddělující pásmo expanze a kontrakce. Německé tovární objednávky kumulativně poklesly mezi červencem až lednem 2012 o více než 9 %, klesající trend je pak patrný i u registrací aut v eurozóně. V průměru za letošní rok by si měl průmysl pohoršit o 1,6 % y/y.

Běžný účet platební bilance v lednu vykázal přebytek ve výši 14,2 mld. CZK, čímž překonal i nejoptimistič­tější odhad na trhu. Ve srovnání s loňským lednem se jedná o zlepšení o téměř 10 mld. CZK, kterému pomohla především obchodní bilance. Běžný účet by letos mohl celkově skončit v deficitu necelých 3,0 % HDP. Negativní saldo na běžném účtu by mělo být profinancované přebytky na (1) kapitálovém účtu díky čistému přílivu peněz z fondu Evropské unie a (2) finančním účtu prostřednictvím reinvestovaného zisku a z části i přílivu přímých zahraničních investic. Celkově se ukazuje, že Česká republika netrpí problémy s vnější nerovnováhou.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).