Hlavní navigace

Komentáře z Bundesbanky podpořily euro

20. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle německé centrální banky by se měla německá ekonomika ve druhé polovině roku stabilizovat poté, co ve druhém, kvartále zaznamenala nejsilnější růst za poslední více než rok.

Zprávy a události

Podle německé centrální banky by se měla německá ekonomika ve druhé polovině roku stabilizovat poté, co ve druhém, kvartále zaznamenala nejsilnější růst za poslední více než rok. Růst by se měl vrátit k normálním a stabilním mírám.

Zaměstnanost v Polsku se v průběhu července v souladu s očekáváním nezměnila, meziročně je o 0,7 % y/y nižší, když v červnu to bylo –0,8 % y/y.

Průměrná hrubá mzda se v Polsku během července zvýšila o 0,6 % m/m, zatímco trh naopak čekal její snížení o 0,2 % m/m. V meziroční vyjádření růst mezd zrychlil na 3,5 % y/y z červnových 1,4 % y/y.

Komentáře z Bundesbanky podpořily euro

Společné evropské měně se na úvod týdne dařilo. Proti japonskému jenu si euro polepšilo na více než dvoutýdenní maximum, zisky si připsalo i vůči americkému dolaru. Z ranních kotací u 1,3320 USD/EUR se totiž kurz v průběhu evropské seance vyšplhal až téměř k 1,3380 USD/EUR.

Za nedostatku čerstvých ekonomických fundamentů euro podpořily komentáře z německé centrální banky. Bundesbanka ve své měsíční zprávě uvedla, že příslib držet úrokové sazby nízké nevylučuje jejich růst v případě zvýšeného inflačního nebezpečí.

Ani dnešní den nebude na nová data nijak bohatý. Jediným zajímavým ukazatelem dneška je chicagský Fed index průmyslové aktivity za červenec. Trhy se budou pomalu připravovat na středeční sérii rychlých odhadů PMI indexů průmyslové aktivity a aktivity ze sektoru služeb za srpen za klíčové evropské země i eurozónu jako celek. Očekávání jsou celkem optimistická, indikátory by měly potvrdit, že eurozóna skutečně opustila recesi. Euro by si tak své relativně silné úrovně mělo udržet.

Regionální měny zůstávají pod výprodejním tlakem

Středoevropské devizové trhy doplácejí na zvyšující se americké výnosy. Ty rostou v očekávání, že americká centrální banka začne postupně ustupovat ze své strategie extrémně uvolněné měnové politiky. Na to doplácejí mimo jiné i výše úročené měny středoevropského regionu. Zlotý i forint včera odepisovaly shodně zhruba půl procenta, ztráty české měny byly pouze poloviční. Koruna přeci jen s téměř nulovými sazbami k výše výnosovým měnám nepatří. Během první hodiny včerejší seance dokonce mírně posilovala z otevíracích 25,79 CZK/EUR až téměř k 25,76 CZK/EUR, aby následně zhruba deset haléřů ztratila.

legislativni_zmeny_21

Z fundamentálního pohledu byl včerejší vývoj naprosto nezajímavý, na polská data z trhu práce trhy nijak nereagovaly. Červencová zaměstnanost se v souladu s očekáváním oproti předchozímu měsíci nezměnila, rychlejší byl ovšem růst mezd. I dnešek přinese z regionu pouze polské indikátory. Sledována budou zejména data červencové průmyslové výroby. Očekávání rozhodně nejsou špatná. Z domova dnes budeme sledovat události na politické scéně – rozpustí či nerozpustí se dolní komora parlamentu? Z pohledu finančních trhů se ovšem o téma nejedná.

Česká swapová výnosová křivka se včera posunula mírně výše, a to zejména na delším konci, který se zvedl o cca 3 bb, což znamenalo mírné zvýšení sklonu křivky. Výnosy státních dluhopisů se v podstatě nezměnily, asset swap spready se tak lehce utáhly.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).