Hlavní navigace

Komentář k trhu od J&T Banky

14. 3. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Přečtěte si komentář k trhu od analytiků J&T Banky Davida Nového a Milana Vaníčka.

Komentář trhu

Pražská burza, měřeno indexem PX včera při podprůměrné aktivitě posílila o 0,71 % na 992,9 bodů. Největšího objemu dosáhly akcie ČEZu, titul však také výrazně objemově zaostával za průměrnými objemy obchodů. Titul se obchodoval v poměrně úzkém pásmu a skončil na ceně 803 Kč (+0,75 %). Nové doporučení pro ČEZ zveřejnila UniCredit, která snížila cílovou cenu z 860 Kč na 827 Kč a nadále doporučuje titul držet. Prodejce byl znát u akcií Telefóniky ČR, které se většinu dne obchodovaly okolo 393 Kč, v závěrečné aukci titul zakončil na 392,90 Kč (-0,73 %). Z dlouhodobého pohledu se díky dividendě jedná o atraktivní cenu,  nicméně je možné, že prodejce bude aktivní i v průběhu dalších dní.

Prodejní tlak pokračoval také u akcií NWR. Nepotvrzení spekulací o propojení s polskou JSW přináší zklamání a titul propadl o 1,79 % na 143 Kč.

Pegas: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 526 Kč

Pegas Nonwovens oznámí své kvartální výsledky za 4Q11 zítra (15. 3.) ráno. Výsledky ovlivní zavedení nové linky do provozu a pokles indexu základních materiálů. Výsledky by měly být lepší v meziročním srovnání (viz tabulka níže). Očekáváme také, že Pegas splní svoje celoroční cíle na růst EBITDA 2–7% i když, jak bylo indikováno na spodní hranici tohoto rozpětí. Celoroční EBITDA za minulý rok dosáhne podle našich odhadů 36,1 mil. EUR po 35,2 mil. EUR za 2010. To znamená růst o 2,4 %. Očekáváme také, že vedení společnosti zveřejní projekce pro tento rok (2012). Podle našich odhadů by provozní zisk před odpisy (EBITDA) měl vzrůst o 9,6 % v meziročním srovnání.

Průmyslová výroba – leden

Průmyslová výroba v lednu meziročně vzrostla o 3,2%. Sezónně očištěná produkce klesla o 0,6% m/m. Pro celkový meziroční růst významnou roli sehrály kalendářní efekty (+1pracovní den), sezóně očištěná průmyslová výroba vzrostla meziročně o 0,6%. Velkým pozitivním překvapením byly nové zakázky (+15% r/r), které rostly nejrychleji za poslední rok a svým objemem se téměř vyrovnaly maximu z roku 2008. Nové zakázky nabíral hlavně automobilový průmysl (+30% r/r). Z hlediska oboru nedošlo k výrazné změně a největší růst produkce vykázaly tradiční obory jako automobilový průmysl (10%) a elektrotechnika (17%). Data doplňují pozitivní signály v ostatních ukazatelích (obchodní bilance, nezaměstnanost) a snižují šance, že česká ekonomika na začátku roku směřuje do výraznějšího propadu. Nárůst zakázek a lepšící se indexy sentimentu doma i v zahraničí (Německo – Ifo) naznačují, že domácí průmysl by se v letošním roce mohl i vyhnout propadu a alespoň stagnovat na úrovní loňského roku.

skoleni_29_6

Komentář k americkému obchodování

Americké akciové trhy pokračovaly v zelené rally, na čele s indexem Dow Jones, který se dostal na svá maxima z roku 2007. Důvodů pro růst bylo několik a to především dobrá makroekonomická data a také večerní zasedání FEDu. Indexy následovaly vývoj z Evropy, kde německý DAX posílil 1,37% na základě zveřejněné investorské důvěryů, která dosáhla 21-měsíční maximum. Trhům také výrazně pomohly zveřejněné maloobchodní tržby, když za únor vzrostly o 1,1%, což je nejvíce za pět měsíců.

Klíčovou události dne bylo rozhodnutí FEDu o úrokových sazbách, které FED zveřejnil v 19:15 SEČ. Sazby zůstaly dle očekávání nezměněné, přičemž předseda Ben Bernanke nevyloučil další možné kvantitativní uvolňování. Důraz byl kladem především na nezaměstnanost, která výrazně poklesla, nicméně pořád zůstává vysoká. Nezapomněl zmínit také zvýšené ceny ropy a benzínu, které by mněly mít jen „dočasný“ vliv na ekonomiku. Celkově byl zápis z jednání FEDu pro trhy pozitivní a vzápětí zveřejněné zvýšení dividendy JP Morgan spolu s odkupem akcií ve výši 15 mld. USD jen dál podpořily investory. Nejvíce se dařilo sektoru financí s 2,99% ziskem, následován sektorem technologií (+2,02%), přičemž tahounem byl gigant Apple s takřka 3procentním růstem.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).