Hlavní navigace

Komentář guvernéra ČNB sráží kurz koruny

16. 11. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

České koruně se nedařilo. Oslabovala i přes to, že okolní měny v regionu posilovaly. Může za to komentář guvernéra ČNB.

Zprávy a události

Spotřebitelské ceny v USA v říjnu vzrostly o 2,2 % y/y (trh očekával 2,1 %), v září to bylo 2,0 %. Jádrová inflace nicméně stagnovala na úrovni 2,0 % y/y. Nové žádosti v nezaměstnanosti vyskočily z 361 tis. na 439 tis. (trh 375 tis.). Průmyslový index z okolí New Yorku se v listopadu zlepšil z –6,2 bodu na –5,2 bodu (trh –8,0 bodu). Obdobný index z okolí Philadelphie se propadl z 5,7 bodu na –10,7 bodu (trh 2,0 bodu).

Maloobchodní tržby ve Velké Británii v říjnu poklesly o 0,8 % m/m (trh –0,1 %), bez prodejů pohonných hmot byly tržby nižší o 0,7 % m/m (trh –0,1 %).

Německý HDP se v Q3 zvýšil o 0,2 % q/q (trh +0,1 %), stejně rostla i francouzská ekonomika (trh 0,0 %). Pokles o 0,3 % mezikvartálně byl potvrzen ve Španělsku, italský HDP byl pak nižší o 0,2 % q/q (trh –0,5 %). Eurozóna jako celek poklesla o 0,1 % mezikvartálně (trh –0,1 %), meziročně pak byla nižší o 0,6 %. Spotřebitelská inflace v EMU v říjnu stagnovala na úrovni 2,5 % y/y a jádrová inflace stagnovala na úrovni 1,5 % y/y.

Český HDP ve třetím čtvrtletí poklesl o 0,3 % mezikvartálně (trh –0,2 %), meziročně byl nižší o 1,5 %. Stejný meziroční pokles zaznamenal HDP i v Maďarsku, mezikvartálně byl HDP nižší o 0,2 % (trh –0,1 %). Slovenská ekonomika pak ve třetím čtvrtletí vzrostla o 0,6 % q/q. České ceny v průmyslu v říjnu vzrostly o 0,2 % m/m (trh +0,0 %), meziroční dynamika pak akcelerovala z 1,7 % na 1,9 %.

Evropská měna si vůči dolaru připisovala další zisky

Euro si i ve čtvrtek připisovalo vůči dolaru další zisky, když kurz USD/EUR se posunul z ranní úrovně 1,2740 do blízkosti technické resistence na 1,2800. Euro tak umazávalo další část ztrát z minulého týdne. Od této resistence se však kurz odrazil zpět a v dnešních ranních hodinách se euro vůči dolaru obchoduje okolo 1,2760 USD/EUR. 

Včera zveřejněná data příliš nepotěšila. Eurozóna jako celek ve třetím čtvrtletí poklesla o 0,1 % mezikvartálně a vrátila se tak do recese, mírný růst o 0,2 % zaznamenaly Francie a Německo. Jižní státy jsou stále v recesi, když Španělsko pokleslo o 0,3 % a Itálie o 0,2 %. Bohužel dobrá data nepřišla ani z USA. Nové žádosti v nezaměstnanosti vyskočily na 439 tis, výrazný propad zaznamenal průmyslový index z okolí Philadelphie. Současná data z USA jsou ovšem ovlivněna hurikánem Sandy, nelze z nich tak usuzovat na zhoršování situace v americké ekonomice. Pro americkou ekonomiku bude nyní důležité, jak se vyřeší fiskální restrikce, která by měla platit od začátku příštího roku. K neprodloužení daňových úlev zavedených jeho předchůdcem se včera vyjádřil i staronový prezident B. Obama.

Dnes budou z ekonomických dat zveřejněny registrace aut v EU (což je mimo jiné i důležité číslo pro český automobilový průmysl), které se minulý měsíc propadly o 10,8 % y/y. V eurozóně pak bude zveřejněn i běžný účet za září. Z USA budou trhy sledovat zejména říjnovou průmyslovou produkci a využití kapacit, které by mělo stagnovat na úrovni 78,3 %. Průmyslová produkce by se pak měla zvýšit o 0,2 % meziměsíčně.   

Koruna ve čtvrtek ztrácela

České koruně se ve čtvrtek nedařilo, když oslabila z ranních úrovní mírně nad 25,40 CZK/EUR až ke hranici 25,60. Naopak okolní měny v regionu posilovaly, maďarský forint a polský zlotý si okolo 16. hodiny připisovaly zisky o 0,4 %. Za oslabováním koruny stál další komentář guvernéra M. Singera. Ten zopakoval, že dalším nástrojem k uvolnění měnových podmínek bude kurz CZK/EUR a že v polovině příštího roku bude možná zapotřebí volnější měnová politika. Klíčová resistence pro kurz CZK/EUR se nachází okolo úrovně 25,80/25,90.

Z regionálních dat jsme se včera dočkali údajů o HDP. Ty potvrdily, že se česká i maďarská ekonomika stále nachází v recesi, zatímco Slovensko svým růstem o 0,6 % mezikvartálně je opět regionálním vítězem. Český HDP v Q3 12 dle předběžného odhadu ČSÚ poklesl o 0,3 % q/q (-1,5 % y/y), což bylo pod naším (0,0 % q/q) i tržním očekáváním (trh očekával pokles o 0,2 % q/q). Výsledek byl horší i ve srovnání s prognózou ČNB, centrální banka očekávala růst o 0,2 % mezikvartálně. Pro náš celoroční odhad HDP (-0,8 %) představují dnešní čísla riziko směrem dolů. Nicméně důležité budou i případné revize. Z tohoto pohledu si budeme muset počkat do 7. prosince, kdy budou zveřejněna upřesněná data včetně struktury. Na našem výhledu se nic nemění. Ve zbytku letošního roku a na začátku toho příštího očekáváme stagnaci ekonomiky. Za celý příští rok by HDP měl vzrůst o 0,3 %.

Tip do článku - účto fakturace duben

Kromě údajů o HDP byly zveřejněny i české ceny v průmyslu a zemědělství. Říjnové ceny průmyslových výrobců vzrostly v meziměsíčním vyjádření o 0,2 %. V meziročním vyjádření jsme zaznamenali růst o 1,9 %. Přestože v říjnu pokračoval pokles cen ve skupině koksu a rafinovaných ropných výrobků (díky nižším cenám ropy v korunovém vyjádření), došlo naopak k nárůstu cen potravinářských výrobků. Ceny v zemědělství opět zaznamenaly výrazný nárůst. Po zářijovém skoku o 3,1 % m/m byly v říjnu vyšší o dalších 1,9 % m/m. Kumulativně si zemědělské ceny připsaly od začátku roku 12,4 %. V meziročním vyjádření ceny zemědělských výrobců stouply o 12,5 %, což je nejvýraznější dynamika za posledních 14 měsíců. Současný stav je především důsledkem horší domácí sklizně. Podle odhadů ČSÚ se například očekává sklizeň obilovin o pětinu nižší oproti loňskému roku.

Česká swapová křivka se ve čtvrtek výrazně nezměnila. Na dluhopisovém trhu bylo více živo, když se prodávaly dluhopisy s delší splatností. ASW spready se tak na delším konci roztáhly.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).