Hlavní navigace

Kombinace solidního růstu maloobchodních tržeb a i nadále jen mírného růstu mezd znamená, že ČNB setrvá ve stávajícím nastavení své měnové politiky

5. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

5. 6. 2015

Maloobchodní tržby pokračují ve velmi solidním růstu, což potvrzují i čerstvě zveřejněná data za duben. Tento vývoj je v souladu s příznivými tendencemi na trhu práce v české ekonomice, kde dochází k poklesu míry nezaměstnanosti a souběžně k růstu zaměstnanosti. Peněženky tuzemských domácností navíc profitují z velmi nízké inflace, neboť nízká inflace má příznivý vliv na reálné příjmy domácností a tím na ochotu a možnosti spotřebitelů zvyšovat své útraty. Zlepšující se situace domácností je reflektována jak růstem spotřebitelské důvěry v české ekonomice, tak zmíněnými daty o růstu maloobchodních tržeb a zejména také údaji o růstu spotřeby domácností v rámci statistiky HDP. Data o maloobchodních tržbách naznačují, že si spotřeba domácností udrží solidní tempo růstu i ve druhém čtvrtletí a v celém letošním roce bude významnou složkou celkového růstu české ekonomiky, tedy růstu HDP.

Zároveň dnes zveřejněné údaje o vývoji průměrné mzdy v české ekonomice v letošním prvním čtvrtletí hlásí, že průměrná nominální mzda si udržuje jen mírný růst, v prvním čtvrtletí meziročně o 2,2 procenta, přičemž růst mezd v podnikatelském sektoru za tímto průměrem mírně zaostal (hlavním tahounem růstu průměrné mzdy v české ekonomice jsou tak mzdy ve veřejném sektoru, což je reflexí příslušných rozhodnutí, jež na poli platů ve veřejném sektoru učinila v loňském roce česká vláda). Reálná mzda v české ekonomice rostla tempem 2,1 procenta, neboť inflace byla v letošním prvním čtvrtletí jen těsně nad nulou. Tento růst reálných mezd je solidní a má příznivý dopad na spotřební výdaje tuzemských domácností. Nicméně, celková nominální mzda v české ekonomice a především pak v podnikatelském sektoru roste jen pozvolna. Vývoj mezd je velmi důležitým faktorem pro uvažování ČNB a data o data o mzdách naznačují, že centrální banka setrvá ve své politice udržování kurzu koruny nad úrovní 27 za euro přinejmenším do druhé poloviny roku 2016, neboť vývoj mezd v české ekonomice zůstává z pohledu ČNB na seznamu faktorů brzdících inflaci.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).