Hlavní navigace

Kolik se dalo vydělat na analýzách Komerční banky, ČEZu a NWR v roce 2010?

21. 12. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zhodnoťme, jak se vyvíjely pozice, o kterých jsme psali v předchozích článcích. Pozorný investor mohl slušně vydělat i přesto, že ceny akcií nebyly nijak závratně vysoké.

Jako první jsme si analyzovali v říjnu společnost ČEZ, kterou jste si mohli koupit pod 800 Kč a zařadit tak do portfolia.  Akcii se za uplynulé dva měsíce moc nedařilo a klesla na nynějších 760 Kč.

Přestože je akcie v nemilosti investorů a i brokerských společností, které se předhánějí, která vydá nižší cílovou cenu a odůvodní to všemi možnými argumenty, které u investorů vyvolávají dojem, že společnost na tom není dobře.

Jediné, co ve svých analýzách banky a brokerské společnosti jakoby zapomínají zohlednit, jsou pozitiva. Vypadá to jako klasické chování, nejdřív vyvolat paniku na trhu, aby drobní investoři ztratili nervy, a velcí hráči pak nakoupí za levně do svých portfolií podhodnocené akcie ČEZu.

My si však nadále myslíme, že akcie je nadále podhodnocená a v příštím roce trpělivé investory příjemně potěší.  Proto je nadále vhodné akcii akumulovat do svých portfolií. My preferujeme akcii jako dlouhodobou investici. Náš cenový cíl je 1000 Kč a výše. Čtěte více: ČEZ: Proč je český investiční favorit?

O jako další možné investici jsme psali o společnosti NWR, zde jsme nastínili dva možné scénáře, první se nám jevil jako reálný swingový obchod s nákupem pod 210 Kč a cenovým cílem u nebo nad 230 Kč. A druhý střednědobý scénář s nákupem pod 210 Kč a cenovým cílem 265 Kč.  Naše predikce se naplnila do puntíku v posledních týdnech. Proto je vhodné odprodat minimálně 1/3 pozice nad 230 Kč. I přes nepovedenou akvizici v Polsku, management vzkázal investorům, že se bude nadále snažit provést novou akvizici. Svojí pozornost kromě Polska zaměří i na Ukrajinu. Čtěte také: Jak vydělat na akciích NWR? 

Můžeme tak očekávat, že v příštím roce se společnost pokusí o nákup jiné společnosti. Celkově tak šlo na daném obchodu profitovat více jak 10% ziskem za necelé dva měsíce. Momentálně se naše cena pomalu blíží k druhému profit targetu.

A o jako poslední možné investici jsme psali o Komerční bance, která se v dané době pohybovala těsně pod 4200 Kč. Na grafu jsme naznačili očekávaný pohyb up, neboť zveřejněné hospodářské výsledky za několik posledních kvartálů překonávají očekávání trhu. Tyto výsledky by měli pokračovat i v následujících kvartálech. Na cenách 4200 Kč nebylo vhodné zařazovat akcii do portfolia, v případě výrazného poklesu pod 4000 Kč je možné uvažovat o postupné akumulaci akcií. Komerční banka je na tom celkově lépe, neboť klienti banky jsou vysoce bonitní.

Nadále se banka nepouštěla do příliš rizikových investic, které by nějak výrazně ovlivnily celkové hospodaření.  Banka také disponuje velikým množstvím volné likvidity, které v budoucnu může pustit do oběhu a to buď zvětšením množství úvěrů anebo nákupem dluhopisů, či jiných peněžních instrumentů. Což by se v následujícím období mělo opět pozitivně promítnout do hospodářských výsledků. Více: Komerční banka, hvězda akciového portfolia. Proč držet její akcie?

V minulých týdnech mohl investor, který vlastnil akcie, odprodat polovinu pozice na 4400 Kč, kde se nacházela rezistence a  dlouhodobá maxima. Zbytek pak držet s cílovou cenou 5000 Kč. Zde tak mohl profitovat se ziskem 34,18 % na polovině pozice za 6 měsíců, od minima, které bylo letos dosaženo. Akcii vidíme pro rok 2011 jako dobrou investici se slušným potenciálem a zajímavou dividendou.

Pro tento rok se za team czechwealth.cz loučíme, přejeme příjemné svátky a v příštím roce se opět můžete těšit na tipy a analýzy.

Autor článku

Autorem je analytický tým autorů Czechwealth.cz


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).