Hlavní navigace

Kolik můžete ušetřit změnou dodavatele energie? (MODELOVÉ PŘÍKLADY)

25. 2. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Hledáte způsob, jak ušetřit? Možná, že vyhazujete tisíce korun ročně kvůli drahému dodavateli energie. Spočítat možnou úsporu je přitom velice jednoduché.

Přechod mezi dodavateli energie usnadnila v minulosti liberalizace trhu. Ačkoli se počty zákazníků, kteří mění dodavatele elektřiny a plynu, stále zvyšují, pořád jde o menšinu.

Spoustu lidí od změny dodavatele odrazuje představa složitých a nepřehledných ceníků jednotlivých dodavatelů a spousty času stráveného srovnáváním cen. Realita ale může být mnohem příjemnější. Server Měšec.cz ve spolupráci se serverem CenyEnergie.cz nabízí speciální kalkulačku cen energií, ve které přehledně a rychle zjistíte možnou úsporu. 

Kromě toho je do 28. února spuštěna online bezplatná poradna, do které můžete vkládat své dotazy související právě se změnou dodavatele energie. 

Poradna je určena pouze pro fyzické osoby-občany, drobné podnikatele a živnostníky.

Příklady dotazů z poradny

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Jsme uvázáni u Čezu na dva roky (při změně tarifu, který je po nějakou dobu výhodnější, to Čez má velice dobře zařízené), zjistili jsme, že je pro nás v porovnání s ostatními velmi drahý, za jakých podmínek můžeme přejít k jinému dodavateli? Musíme počkat dva roky? Jak dát výpověď? Děkuji.

Dobrý den, odstoupit od smlouvy na dobu určitou jde bez penále prakticky jen v případě zvýšení ceny (pokud jste ovšem nepodepsala produkt, který už se zvýšením ceny počítal) nebo v případě změny obchodních podmínek. Více informací a lhůty pro odstoupení (včetně vzoru) najdete v tomto článku. Bohužel, pokud váš dodavatel nezdražil, je předčasné ukončení smlouvy většinou nevýhodné.

Nezapomeňte jen, prosím, že dva roky se počítají od data podepsaní smlouvy, nikoli od zahájení dodávek. Proto vše radši řešte v předstihu.

Dobrý den, jsme dvoučlenná rodina a bydlíme v bytě 1+2 cca 60 m2, vytápíme plynem, plyn používáme k vaření a ohřevu vody, měsíčně platíme zálohu 1000,–Kč, roční spotřeba plynu je cca 650m2. Roční spotřeba el. energie je cca 1500kw, měsíčně platíme 700 Kč. Bydlíme ve Zlíně a plyn a elektřinu odebíráme od ČEZ, vyúčtování bývá zhruba vyrovnané. Našel by se i levnější dodavatel energií? Děkuji

Dobrý den, určitě našel. Záleží samozřejmě na tom, jaké konkrétní produkty máte (ČEZ má víc tarifů jak v plynu, tak v elektřině), ale když jsem si vaši spotřebu hodil do kalkulačky: srovnání plynu a srovnání elektřiny, sám můžete vidět, že v obou případech existují levnější alternativy. V plynu odhaduji potenciální úsporu na 1–2 tisíce, v elektřině kolem tisíce korun. Záleží ale opravdu na konkrétním produktu.

Dobrý den, jsme v Praze, plyn používáme úplně minimálně, občas na vaření, měsíční zálohy 90 Kč, z toho asi 60 Kč byl měsíční paušál, výpis spotřeby teď u sebe nemám. Je prosím možné najít nějaký tarif bez paušálu nebo jen nějaký minimální? Děkuji

Takový tarif je možné najít, bohužel, cena plynu se skládá z částky, kterou platíte za samotný plyn (dodávka), a z části, která jde provozovateli plynového potrubí (distribuce). I provozovatel plynového potrubí si bere měsíční paušál, od nějž „neutečete“ – je to regulovaná částka, stanovená na celý rok dopředu. Měsíčně tak v Praze zaplatíte 51,47 Kč (618 Kč bez DPH ročně), aniž spotřebujete jediný kubík.

Aby tento povinný měsíční paušál dál nenarůstal, můžete samozřejmě zvolit produkt bez dalších pravidelných poplatků: patří mezi ně například ČEZ Praktik, minimální měsíční platby mají ale i další produkty: Global Energy FIX 2013, EP Energy Trading Home, 3E Plyn a další. Nejjednodušší bude najít fakturu a porovnat si trh v kompletním srovnání trhu (například na http://energie.mesec.cz).

Jakou odhadujete reálnou možnou úsporu nákladů na elektřinu a plyn pro rodinný dům při optimálním výběru dodavatele a jeho tarifu, případně navýšením objemu plateb formou sloučení plynu a elektřiny pod jednoho dodavatele. Celkové roční náklady cca 80 tis. Kč. Rozložení nákladů na plyn a elektřinu je přibližně stejné (40 tis. plyn, 40 tis elektřina). Dodavatelem plynu je RWE, elektřina je od ČEZ. Standardní zákaznické tarify nabízené v roce 2011. Pokud by úspora byla zajímavá (cca 5 % a více), existuje nějaký portál, kde bych mohl jako koncový zákazník tendrovat dodavatele (např. formou aukce) ?

Optimální tarif vám může při vaší spotřebě ušetřit zhruba 5–15 % roční částky (v extrémních případech i více). Trh s tarify se stále vyvíjí, dodavatelé zkoušejí nové a nové produkty, takže má smysl se vždy čas od času podívat a zkontrolovat si, co je v nabídkách nového. Ve vašem případě může být úspora opravdu hodně zajímavá. Samozřejmě výhody nemusí být jen finanční, ale může jít o např. lepší komunikaci s dodavatelem či férovější obchodní podmínky.

V případě zákazníků z řad běžných domácností se aukce nepoužívají, kompletní porovnání trhu získáte třeba na http://energie.mesec.cz.

Ušetřete na svých fakturách za elektřinu

Pro modelové příklady budeme uvažovat čtyřčlennou rodinu žijící v bytě v Libereckém a Jihočeském kraji a v Praze se spotřebou 3000 kWh. Domácnost nepoužívá elektřinu k vytápění a spadá do sazby D02d s jističem nad 3×20 A do 3×25 A včetně. Čtěte více: Ceny elektřiny 2013: Porovnejte nabídky dodavatelů a ušetřete

Praha

Pokud rodina využívá například tarif Standard od společnosti Central Energy, ročně platí za elektřinu 16 272 Kč. 

výsledků naší kalkulačky vyplývá, že rodina žijící v Praze může za svou spotřebu ročně platit 15 176 Kč a roční úspora tedy může dosáhnout 1096 Kč. 

Liberecký kraj

Používá-li naše modelová domácnost při stejných podmínkách v Libereckém kraji jako dodavatele například společnost Pražská energetika s tarifem Komfort Klasik 24, platí ročně za elektřinu 16 986 Kč. Čtěte také: Elektřina podle ceny na burze? Letos se vyplatila

Podle naší kalkulačky by ale mohla tato domácnost ročně uspořit 1067 Kč a ročně tak za elektřinu zaplatit 15 919 Kč. 

Jihočeský kraj

V případě, že zmíněná domácnost žije v Jihočeském kraji a elektřinu při spotřebě 3000 kWh odebírá například od společnosti Energy Bees s tarifem Elektřina, bude ji ročně faktura za elektřinu v současnosti stát 16 088 Kč. 

Přejde-li rodina podle výsledků naší kalkulačky k jinému dodavateli energie, může ročně platit 15 079 Kč a ušetřit tak 1009 Kč.  Čtěte také: Ušetřete za elektřinu. Zvolte si výhodnou distribuční sazbu

Anketa

Uvažujete o změně dodavatele energie?

Platíte za plyn jen to, co musíte?

Pro srovnání dodavatelů plynu budeme uvažovat čtyřčlennou rodinu, která žije v rodinném domku a roční spotřeba plynu dosahuje v průměru 30 MWh. Čtěte více: Ceny plynu 2013: S levným dodavatelem můžete ušetřit až 27 %

Praha

Pokud naše modelová domácnost při uvažované spotřebě plynu využívá jako dodavatele například společnost Armex Energy a tarif Plyn, zaplatí ročně částku 41 334 Kč. 

Podle naší kalkulačky ale při změně dodavatele může ušetřit za zemní plyn ročně částku 2949 Kč při platbě ve výši 38 385 Kč. Čtěte také: Srovnání dodavatelů energií: Kdo má nejpřátelštější obchodní podmínky?

Liberecký kraj

V případě, že rodina obývající domek odebírá plyn od dodavatele v Libereckém kraji, například od společnosti RWE v rámci tarifu Standard, platí ročně fakturu ve výši 50 572 Kč. 

Podle výsledků naší kalkulačky je přitom zvolením vhodnějšího dodavatele možné roční platbu snížit o 11 083 Kč a platit tak podle současných cen fakturu na 39 489 Kč. 

Účto_tip_změny21

Jihočeský kraj

Pokud naše modelová rodina žije v Jihočeském kraji, bude ji zemní plyn například od dodavatele RWE v tarifu Standard stát ročně 52 866 Kč. 

Pokud ale změní dodavatele, může podle naší kalkulačky platit třeba 40 621 Kč. Roční úspora tak dosáhne částky 12 245 Kč. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).