Hlavní navigace

Názor k článku Koho volit, když máte hluboko do kapsy? od Q - Víte, ale naprostou většinu dalších obyvatel zajímá, zda...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 4. 2010 13:23

  Q (neregistrovaný) 193.86.121.---

  Víte, ale naprostou většinu dalších obyvatel zajímá, zda si budou muset zaplatit návštěvu lékaře a léčbu angíny a nemocenskou, aby neskončili tak jako mnoho dnešních Američanů, kteří nejsou vůbec pojištění a sebemenší zamarodění pro ně znamená tragédii. V této zemi panuje tradice zdravotnictví „zdarma“, tedy platba z pojištění + granty státu, bez účasti pacienta. A přístup k tomuto zažitému kladu jen tak lehce nezměníme nějakými řečmi o lásce, pravdě a demokracii. Tradice se ne lehce odbourávají. Pokud by nám někdo sáhl na tradici vánočních či velikonočních svátků (a tím i na pracovní volno s tím spojené), taky by se nám to nelíbilo, i když řada z nás jsou nevěřící.

  Řada zejména mladších ročníků až tolik nemarodí, takže je nějaké platby navíc až tak nerozhodí. Já byl v 89. taky zdravý, a ouha, bude mi 50 a nestačím se divit, jaké potkávám u lékaře trosky a jsou to i můj ročník nebo i mladší. Jsou zhuntováni těžkou prací včetně sobot, nedělí, svátků, tolik při převratu odsuzovaných nočních směn, stresy, strava plná hlavně rakovinotvorných „éček“. A co je nejsmutnější, řada těch, co žili „zdravě“, honili se na kole, běhali, jedli zdravé potraviny, plavali, počítali, kolikrát sousto rozžvýknou na pravé straně a kolikrát na levé, jsou dnes po smrti. Jak prohlásil jeden kolega z bývalé práce, kácí se už v našem lese. A parte ve vývěsní skříňce: 45, 50, 55 let, „nejstaršímu“ bylo 63 – zemřeli po těžké nemoci, zemřeli po dlouhé nemoci – tak nějak se formuluje převážně rakovina … a rozloučení se konalo „na přání zesnulého“ v tichosti /bez obřadu/. A to ještě pohřebné či porodné nebylo zcela zrušeno … Proto taky jedna nejmenovaná pojišťovna přišla s pojištěním pohřbu, některým žijícím oslovení a nabídka takovéhoto produktu připadají morbidní, ale byznys je zkrátka byznys.
  Řada lidí si v 89. vysnila za přispění Očekávatelů Funkcí, jak se tady všichni poctivě pracující budou mít skvěle. Někomu to vyšlo (zvláště pak takovým, co za socíku práce nikdy moc nevoněla a kde mohli, tam se zašili nebo něco ukradli, někdo mohl začít podnikat díky úplatkům z dob socialismu, někdo uměl využít děr v zákonech a přijít si bezpracně k ohromným majetkům), někomu ne. Přidaly se nějaké nemoci, následně člověk mohl lehce přijít o práci a ejhle – najednou jsou zatracované socialistické přežitky dobré. Domnívám se, že až dnešní 20–30 letí také „dospějí“ a společnost je odkopne na okraj společnosti, možná mnohem dříve než se děje dnes „předdůchodcům“, taky svůj postoj přehodnotí.

  Obávám se, aby politici nenastavili systém tak, že všechno nad obyčejný gips na ruce a vytržení zubu s lokálním znecitlivěním už bude považováno za nadstandard a lidi za to budou muset platit hotově, nebo se připojistit, budou-li ovšem na takové připojištění vedle dalších nových plateb mít. Ostatně, už mnoho „dobře myšlených věcí“ bylo napsáno do zákona trochu jinak než se původně občanům předkládalo (jak nedávno někde bránil kritiku p. Topolánek), případně se zákon začal jinak vykládat, a už z toho byly další výdaje pro obyčejné občany, ovšem bez jakéhokoliv kladného efektu pro občana nebo pro systém. A řešit přeplněnost zdravotnických zařízení a čekání na operační zákrok legalizováním úplatků, tedy zavedením jakýchsi pseudoregulačních poplatků, nepovažuji krok kupředu. Jediným pozitivem z toho asi bylo to, že řadu lidí poplatky a platby odradily, a nemoc nepřežili, čímž se ušetřilo za léčbu (co lidí např. exne na „banální“ chřipku, na kterou podlke některých „odborníků“ stačí 3 dny volna …). Na druhou stranu mnozí sice přežili, ale léčba byla z důvodů komplikací nákladnější a delší.

  Nedávno jsem četl takřka tajnou informaci o tom ,že někdo dělal diplomku na téma zdravotní péče u nás a asi ve 2–3 dalších vybraných „vyspělých“ státech (tuším, že to byly USA nebo Británie). Údivem bylo, že obdobná úroveň zdravotní péče se dá provozovat bez finanční účasti pacienta, tedy z povinného pojištění, ale taky to samé můžete dostat, když si to z velké části budete hradit sami, případně prostřednictvím drahého komerčního připojištění. A tak asi jako každý normální člověk bude chtít mít veden účet v bance za co nejlepších podmínek a za co nejnižší poplatek nebo platit co nejméně za elektřinu, plyn atp, tak asi bude chtít dostat kvalitní péči, když ji bude potřebovat, a to hrazenou z pojištění. Barák si člověk taky pojistí, aby v případě nějaké katastrofy dostal plnění, za které si pořídí nové bydlení. Auto si taky musíte povinně pojistit, aby vás vámi zaviněná nehoda nezruinovala. Přirovnávat auto ke zdraví je sice taky tak trochu morbidní, ale je to pro ty, co nechtějí pochopit či si nejsou schopni dát do souvislosti více věcí.
  A tak zatímco jedny vlády ekonomiku tahají z krize tím, že občanům umožní více utrácet ve spotřebě, tak u nás se naopak spotřeba brzdí, a občané vydávají více svých příjmů úzké skupince krizí nepostiženým subjektům (banky, energetické společnosti, náklady na bydlení …)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).