Hlavní navigace

Názor k článku Koho volit, když máte hluboko do kapsy? od Q - Domnívám se, a „blbá“ nálada lidí, když vyslechnete,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 4. 2010 10:46

  Q (neregistrovaný) 193.86.121.---

  Domnívám se, a „blbá“ nálada lidí, když vyslechnete, co není určeno pro vaše uši, ve frontě v obchodě, u lékaře, v hromadných prostředcích, tomu odpovídá, že starší lidi (tím mám na mysli od cca 40 let výš) pamatuji sliby chyby porevoluční pravice a že si již nebudou chtít dalších 20 let utahovat opasky a půjdou volit toho, kdo jim zajistí důstojné žití nyní, nejsou asi již zvědavi, zda se nějaký ekonomický experimet v řádu desítek let možná povede a že se jejich pra pra pra pravnuci budou mít možná o trochu lépe. Prostě očekávají efekt teď hned, aby si užili něčeho, čeho se ještě dožijí. A to jim samozřejmě pravice nikdy nemůže zajistit, leda že se v předvolebních bojích nechají utáhnout na gulášek a propisku zdarma, půjdou ji volit a pak 4 roky nadávat, koho že to volili. Navíc současná krize (a starší pamětníci pamatují i další krize v minulosti) asi rozumným lidem napoví, že cesta z krize zvyšováním plateb občanů a zároveň snižováním jejich příjmů nikam nevede. Nemá-li občan co utrácet, nebudou mít podnikatelé (ale např. i lékaři) odbyt pro své výrobky a služby, tudíž i oni budou moci méně utrácet, čili je to takový začarovaný kruh.

  Hlavně študáci nenávidí Paroubka, jejich mladická nezkušenost se podobá naivitě nejen mladých v 89., kdy si všichni mysleli, že si utáhneme opasky, pečení holubi budou sami létat do úst, svět nám bude ležet u nohou, když jsme s tím komunismem takhle zametli a do 20ti let doženeme Rakousko, jak nám sliboval jeden obrýlený politik s knírkem. Máme v rodině taky omladinu, která před 10ti lety vycházela ze škol, musela se zapojit do pracovního procesu a byla plná snů o cestování, vlastním bydlení, vlastním autu, dětech. A ouha, na vlastní bydlení nemají ani jim nechtějí v bankách půjčit, protože ne z vlastní viny mění zaměstnavatele, který jim navíc dá smlouvu na dobu určitou, koupili si na dojíždění do práce zánovní výkřik techniky z Mladé Boleslavi, u kterého se přes pravidelný servis vysypal motor a oprava by stála pomalu víc než nové auto, do dětí se taky nehrnou, protože nevědí, z čeho by to utáhli, když vidí náklady na nájemní bydlení nebo na splátky hypotéky u dalších rodinných příslušníků. A chtěli by volit stranu, která by jim tento, dá se říci, že standard, umožnila bez toho, aby museli krást či jet se pracovně ztrapňovat do ciziny nebo aby museli dělat 25 hodin denně bez oběda. Jeden známý tohle chvíli zkusil, nejdřív 2, pak i 3 pracovní poměry a někdy opravdu 25 hodin denně. Dnes se rozvádí. No a když si to dají celé dohromady, řeknou, nojo to bychom museli volit někoho z levice, ta je fuj, tak opravdu nevím, co vlastně chtějí. Nejsou s to pochopit, že bohatství a dobrá životní úroveň je vykoupena chudobou a horší životní úrovní těch ostatních. Něco za něco.

  Co chybí u některých stran – ťafky, které na obyčejné lidi chystají. Třeba TOP 09 by ráda, aby si lidé platili i za banální ošetření či operace, protože zase někdo z „odborníků“ od stolu rozhodl, že si vlastně za všechny nemoci můžeme, tudíž si je musíme i hradit, ale takto přímo to ve volebním programu jistě neuvedou. Samozřejmě, bohatším bude umožněno nějaké komerční připojištění, ze kterého se budou zákroky hradit, chudším žijícím od výplaty k výplatě na takovéto pojištění nezbude a případy, že kvůli operaci slepáku musí rodina prodat barák a jít bydlet pod most, snad patří do hluboké minulosti. A jak znám politiky, budou se dušovat, že zrovna takto to nechtějí, ale jak jednou pravil p. Topolánek, ono se to jinak myslelo a jinak napsalo do zákona, ale když už to tam je, tak nebudeme zbytečně zákony měnit, přineslo by to jen další zmatky.

  Na jednu stranu nevím, co lidi vlastně chtějí.
  Nadávají na stále rostoucí ceny a nové platby. Ty nové platby nemusí nastat, pokud se vybrané peníze správně přerozdělí, a nebudou použity na megalománské projekty hlavně v Praze, nesmyslné dotace firmám a podnikatelům, kteří „jsou za vodou“ atp. Škrtání jedněm a přidávání těm druhým, zpravidla bohatším, dovede každý trouba a není to asi to správné řešení. Nechci se tímto nějak zastávat simulantů, nemakačenků a podobných, jistá skupinka si najde pro sebe řešení vždy, ale pročby tím měl trpět i zbytek poctivé populace? Bez práce se může dnes ocitnout každý, že by se někdo v práci vyloženě flákal, snad už ani nejde, zrovna tak nemoci si nevybírají, a můžete chodit na prohlídky třeba 3× ročně. Proč by měli být takovíto lidé vyvrhnuti na okraj společnosti, protože z důchodu, nemocenské či nedostatečné mzdy nejsou schopni utáhnout neustále rostoucí výdaje, které kdysi tak vysoké nebyly a lidé je byli schopni utáhnout?

  Je hezké a populistické „snižování daní“ ze strany ODS, ale tím pádem musí dojít i ke snížení výdajů státem. Podnikatelé si koupí do majteku firmy teréňák za 2 miliony, ale v čem má po zdevastovaných silnicích jezdit zaměstnanec s minimální mzdou? Či s důchodem? Přes rostoucí náklady téměř všeho se pro řadu lidí stává auto luxusem, proto se sem dováží šrot ze západu a průměrné stáří vozového parku je ostudných 13 –14 let. Vedle neustálého odkládání obnovy zastaralé infrastrukury mimo Prahu tu panuje i nedostatečný počet věznic (tak zvýšíme výši škody, za kterou si lze jít „sednout“), škol (tak zvýšíme normatvy dětí ve třídách tak při převratu v 89. odsuzované), zdravotnických zařízení (bolestivé stavy a operace se odkládají na dobu, až pacoš exne) … dalo by se pokračovat donekonečna. Porevoluční „pokrok“ ve smyslu, že škodovky dnes mají už i katalyzátor nebo že si na základní škole mohu koupit drogy, mne příllš neuspokojuje. Ale zase dík za to, že nemusím stát 20 minut na hraničním přechodu a čekat na šacování celníky (dnes mne mohou šacovati i ve vnitrozemí) a tudíž i zloději aut mohou snáze převážet nejen kradená auta ze státu do státu a cizinci se unás mohou chovat tak, jak si u nich doma nikdy nedovolí. A naši lidé mohou na oplátku krást v zahraničních obchoďácích a vykrádat chaty a chalupy, pro to chtějí některé přechody opět zavřít a stížit tak pohyb kriminálníků. A někde by pro jistotu zavřeli celé hranice, někde to řeší vízem.

  Nechť si každý rozhodne, jestli se chce mít hůře či lépe a koho tedy volit, ale ať pak nenadává, že se mu zhoršuje životní úroveň, když k volbám vůbec nepůjde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).