Hlavní navigace

Kofola v Q1 prohloubila ztrátu na 68 mil. CZK

12. 5. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americké akcie během včerejšího odpoledne nakonec dohnaly většinu svých dopoledních ztrát, kdy index S&P 500 v začátku obchodování odepisoval k 1 %.

Hlavní události

Kofola v prvním čtvrtletí prohloubila ztrátu na 68 mil. CZK.

Západoevropské akcie by dnes měly zahájit mírným růstem.

Páteční dopoledne bude v Evropě patřit zprávám o vývoji německé inflace a HDP. Německá ekonomika podle našich odhadů vzrostla v Q1 17 o výrazných 0,7 % q/q. Zvýšila se zřejmě spotřeba domácností, ale především došlo ke slušnému růstu investic ve stavebnictví a dařilo se i průmyslu. Eurostat dnes zveřejní zprávu o vývoji průmyslové výroby v eurozóně, která zřejmě v březnu meziměsíčně poklesla kvůli přetrvávajícímu teplému počasí v rozhodujících zemích EMU. Vysoký počet nových objednávek by však měl průmysl podpořit v Q2 17. Odpoledne se pozornost investorů přesune do USA, které na trh pošlou zprávy o maloobchodních tržbách, inflační statistiku a předběžný květnový index spotřebitelské důvěry. Americké dubnové maloobchodní tržby by měly podle našeho očekávání vzrůst ve všech hlavních skupinách.

O výsledcích svého hospodaření budou v závěru týdne informovat v Evropě ArcelorMittal, Allianz nebo thyssenkrupp a v USA J.C. Penney.

Analytici Société Générale snížili doporučení na Držet rakouské elektrárenské společnosti Verbund, německé cementárenské skupině HeidelbergCement a americkému softwarovému gigantu Oracle. Prodat pak nově doporučují akcie španělské IT společnosti Indra.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie během včerejšího odpoledne nakonec dohnaly většinu svých dopoledních ztrát, kdy index S&P 500 v začátku obchodování odepisoval k 1 %. Producent\ spotřebního zboží a obchodní řetězce dostaly pod výprodejní tlak slabé výsledky amerických obchodních domů Macy's a Kohl's, které vyvolaly obavu ze slábnoucí spotřebitelské důvěry. Akcie Macy's ztratily 17 %, nejvíce od roku 2008, a Kohl's klesly o 7,9 % na 15měsíční minimum. Index S&P 500 nakonec odepsal jen 0,2 %, když návrat ropy nad 48 USD za barel pomohl těžařským společnostem. Dařilo se i farmaceutickým firmám, když Valeant Pharmaceuticals přidal výrazných 8,7 % a dosáhl 41% růstu za poslední 3 dny.

Na asijských trzích se kromě japonských a korejských akcií, které odepsaly necelých 0,5 %, relativně daří. Čínské akcie po sérii ztrát dnes otáčejí, když šanghajský index přidává k 1 %. Hongkongské akciové trhy posilují mírnějším tempem do 0,5 %.

skoleni_13_10

Kofola ČeskoSlovensko

Kofole se v prvním čtvrtletí příliš nedařilo. První čtvrtletí je v porovnáním se zbytkem roku obvykle slabší, nicméně tržby se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku snížily o 8 % na 1,34 mld. CZK. K největšímu poklesu došlo na polském trhu, kde se tržby propadly ze 406 na 279 mil. CZK. K poklesu došlo ale i v České republice a na Slovensku, dvou hlavních trzích společnosti. Výrazný propad EBITDA, která klesla o 49 % na 79 mil. CZK, byl způsoben růstem cen cukru, náklady na restrukturalizaci polských aktivit a rostoucími personálními náklady. Čistá ztráta, která se prohloubila na 68,4 mil. CZK, byla navíc ovlivněna několika jednorázovými náklady spojenými s údržbou výrobní haly v bývalé polské pobočce Bielsk Podlaski s implementací SAP v adriatickém regionu.

Výsledky společnosti poukázaly na přetrvávající problémy na polském trhu, kde se společnost snaží restrukturalizovat svoje aktivity. K slabým výsledkům přispěly i poklesy na hlavních trzích v České republice a na Slovensku a jednorázové náklady spojené s nedávnými akvizicemi v adriatickém regionu. Klesající hrubou ziskovost a prohloubení čisté ztráty hodnotíme negativně a očekáváme, že slabé výsledky budou mít negativní dopad do ceny akcií společnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).