Hlavní navigace

Klidné otevření bank na Kypru posiluje euro

Jana Malíčková

Pozitivní trend na euru byl ovlivněn poklidným otevřením kyperských bank a menším zklamáním u několika indikátorů z americké ekonomiky.

Doba čtení: 3 minuty

Zprávy a události

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden v USA vzrostly o 16 tisíc na 357 tisíc (trh 340 tis.). Finální HDP za Q4 12 vzrostl o 0,4 % q/q (trh 0,5 %). Index nákupních manažerů z Chicaga za březen propadl z únorových 56,8 b na 52,4 b (trh 56,5 b).

Únorové maloobchodní tržby v Německu stouply o 0,4 % m/m (trh –0,6 %). Na meziroční bázi poklesly o 2,2 % y/y. Německá míra nezaměstnanosti v březnu stagnovala na 6,9 %. Počet nezaměstnaných za březen vzrostl o 13 tisíc (trh –2 tis.). Peněžní zásoba M3 v eurozóně za únor stoupla o 3,1 % y/y (trh 3,2 %).

Česká národní banka ponechala svoji klíčovou úrokovou sazbu beze změny na 0,05 %. České ministerstvo financí pořádalo aukci 13týdenních státních pokladničních poukázek v objemu 8,78 mld. CZK. Průměrný výnos činil 0,1 %.

Maďarská míra nezaměstnanosti za únor vzrostla z lednových 11,2 % na 11,6 % (trh 11,7 %). Slovenský index výrobních cen za únor zaznamenal pokles o 0,5 % m/m, v meziročním srovnání vzrostl o 1,5 % y/y.

Euro posílilo díky poklidnému otevření bank na Kypru

Společná evropská měna včera posílila o 0,4 % oproti americkému dolaru. V závěru čtvrtečního dne se obchodovala kolem 1,2820 USD/EUR. V průběhu asijské seance se na této úrovni nic nezměnilo. Pozitivní trend na euru byl ovlivněn poklidným otevřením kyperských bank a menším zklamáním u několika indikátorů z americké ekonomiky.

Včera se pozornost soustředila ke Kypru. Za přítomnosti mimořádných bezpečnostních opatření tamní banky skoro po dvou týdnech otevřely. Aby bylo zabráněno runu na banky a velkému odlivu depozit, jsou výběry z účtu omezeny. Banky nakonec včera nebyly zaplaveny příliš mnoha zákazníky a vše se neslo v poklidném duchu, protože vklady menších střadatelů nebyly zdaněny.

Makroekonomická data přišla včera z Německa. Tamní trh práce se v březnu nečekaně zhoršil, když počet lidí bez práce vzrostl o 13 tis. na 2,94 mil. lidí. Tržní konsensus ale čekal pokles o 2 tisíce. Upravená míra nezaměstnanosti stagnovala na 6,9 %. Na druhou stranu nečekaně vzrostly německé maloobchodní tržby za únor. Maloobchod meziměsíčně vzrostl o 0,4 % po očištění a inflaci a sezónnost. V USA včera zveřejněná data (HDP za Q4 12, index nákupních manažerů z Chicaga a nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti) také moc nepotěšila.

Dnes bude spousta trhů (např. Velká Británie, Německo, Švýcarsko, Kanada, atd.) kvůli velikonočním svátkům zavřena. V USA budou zveřejněny osobní příjmy (trh +0,8 %) a výdaje únor (trh +0,6 %). Michiganská univerzita dnes také uvede závěrečný březnový údaj spotřebitelské důvěry v USA, předběžný údaj činil 71,8 bodů.

Zasedání ČNB nepřineslo žádná překvapení

Česká měna během včerejšího dne ve výsledku mírně oslabila. I když v průběhu čtvrteční seance na mezibankovním trhu atakovala hladinu 25,71 CZK/EUR, v závěru obchodního dne se obchodovala na úrovni kolem 25,78 CZK/EUR. Mírná volatilita české koruny byla způsobena zasedáním ČNB.

Včerejší měnové zasedání České národní banky nepřineslo žádná překvapení. Klíčová úroková sazba zůstala beze změny na 0,05 %. Pro tento krok hlasovalo všech 7 centrálních bankéřů. Guvernér M. Singer na tiskové konferenci uvedl, že banka nejspíše ponechá úrokové sazby na současné úrovni po delší dobu, dokud se neobjeví inflační tlaky, jejichž přítomnost zatím ČNB nevidí. Centrální banka ale shledává rizika směrem k „mírně uvolněnějším měnovým podmínkám“ a rizika směrem dolů pro domácí ekonomickou aktivitu, inflaci a také zahraniční vývoj. Jeví se však stále pravděpodobnější, že centrální banka použije devizový nástroj pouze v případě, že se objeví deflační rizika.

Obchodování s polským zlotým se včera neslo v poklidném duchu. Dnes ráno ale zlotý prudce oslabil o 0,3 % na 4,19 PLN/EUR patrně v reakci na výrok hlavní ekonoma ministerstva financí Koteckého. Ten uvedl, že inflace může letos zpomalit na 0,6 % z únorové míry inflace 1,3 %. To by mohlo implikovat další uvolnění měnové politiky. Uvolňování se však dříve zdálo být u konce po tom, co centrální banka na březnovém zasedání snížila klíčovou úrokovou sazbu o nečekaných 50 bb na 3,25 %. Maďarský forint včera oslabil o 0,25 % na 304,5 HUF/EUR. Maďarská centrální banka pod svým novým vedením snížila předpověď deficitu rozpočtu na 2,9 % HDP pro letošní a příští rok. Evropská komise však předpovídá deficit ve výši 3,4 % HDP na oba roky. Včera byla zveřejněna maďarská míra nezaměstnanosti za únor, která vzrostla z 11,2 % na 11,6 %. Trh čekal nárůst na 11,7 %.

dan_z_prijmu

Dnes bude zveřejněn pouze finální údaj pro maďarskou lednovou obchodní bilanci a polská inflační očekávání za březen.

Česká swapová výnosová křivka včera byla u 2letých swapů beze změny, u 10letých poklesla o 1,5 bb.

Našli jste v článku chybu?