Hlavní navigace

Klidné obchodování na úvod týdne

Miroslav Frayer

Úvod týdne byl na globálních trzích spíše klidnější. Po výrazných dolarových ziscích v druhé polovině minulého týdne americká měna podstatnějších změn nedoznala.

Doba čtení: 2 minuty

Zprávy a události

Index nákupních manažerů eurozóny ve výrobním sektoru byl za říjen dle finálních údajů potvrzen na 51,3 bodu.

Německý PMI z průmyslu byl dle finálních čísel revidován na 51,7 bodu z předchozích 51,5 bodu.

Deficit slovenského státního rozpočtu dosáhl ke konci října 1,97 mld. EUR, což bylo o 0,5 mld. EUR méně než vloni.

Klidné obchodování na úvod týdne

Kurz USD/EUR se během včerejší seance pohyboval v relativně úzkém pásmu okolo hranice 1,35. Větší aktivitě na trhu nepomohla ani zveřejněná data, která ale na druhou stranu žádná velká překvapení nepřinesla. Komentáře některých amerických centrálních bankéřů se rovněž obešly bez výraznější reakce, když z jejich úst zaznělo, že není třeba spěchat s postupným ukončováním kvantitativního uvolňování. K tomu by mělo dle nich dojít až v okamžiku, kdy budou patrné jasnější známky hospodářského oživení ve Spojených státech.

I dnešek by měl být chudší na nové údaje. V eurozóně budou zveřejněny ceny průmyslových výrobců, které se dlouhodobě nacházejí ve zpomalujícím trendu a v srpnu se dokonce vrátily do záporných hodnot. V září by pak měly v minusu nadále setrvat. Zajímavější by měl být údaj ze Spojených států o aktivitě ve sféře služeb za říjen. Ten by měl nepatrně vzrůst k 56 bodům a částečně kompenzovat zářijový pokles.   

Nicméně i v průběhu dneška by zřejmě k razantnějším výkyvům na finančních trzích dojít nemělo. V Evropě se pozornost investorů upírá především na čtvrteční zasedání ECB a její rozhodnutí o možném dalším uvolnění měnové politiky. Relativně slušné předstihové indikátory by dle nás měly centrální bankéře přesvědčit, aby se sazbami na nadcházejícím zasedání ještě nehýbali, nicméně nová inflační prognóza, která bude zveřejněna o měsíc později, by již měla být argumentem pro to, aby ECB na posledním letošním zasedání měnové podmínky opět uvolnila. 

Trhy čekají na ČNB

Koruna se na počátku nového týdne pohybovala v rámci 10haléřového pásma 25,80 – 25,90 CZK/EUR. Během dne nezaznamenala prakticky žádný trend, pouze v dopoledních hodinách otestovala bezúspěšně technickou rezistenci na úrovni 25,90/95. Nadále však předpokládáme tlaky na oslabování koruny s blížícím se zasedáním České národní banky.

Do té doby bude ale zveřejněno ještě několik makroekonomických údajů. Listopadovou sérii dat dnes odstartuje statistika maloobchodních tržeb. Rostoucí spotřebitelská důvěra se podepisuje na zlepšování v maloobchodě, i když v tomto sektoru je náběh pomalejší. V dalších měsících bude pozitivně pomáhat zejména klesající inflace, ale i stabilizace na trhu práce. Za samotné září očekáváme meziměsíční pokles o 1,0 % m/m (SA, WDA) jako kompenzaci siných srpnových prodejů. V meziročním vyjádření by měl být po srpnovém poklesu o 0,3 % y/y zaznamenám růst o 3,5 % y/y.

dan_z_prijmu

Pondělnímu obchodování vévodil polský zlotý, který si připsal 0,6 %. Za jeho zisky stál především silný údaj o výrobní aktivitě, jež rostla nejrychlejším tempem za posledních 2,5 roku a jež těžila z nových exportních objednávek. Maďarský forint pak zpevnil o zhruba třetinu procenta. Podpory se mu dostalo díky plánu pro držitele hypoték v zahraničních měnách.

Klidem před bouří bychom mohli charakterizovat dění na dluhopisovém i swapovém trhu. Výnosy se prakticky vůbec nepohnuly a zdá se, že investoři čekají na výsledky čtvrtečního zasedání ČNB i ECB. 

Našli jste v článku chybu?