Hlavní navigace

Klid před bouří? Trhy čekají na zítřejší FOMC. Dolarové sazby půjdou nahoru

13. 6. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Světový ekonomický kalendář dnes zůstává jako včera spíše nezajímavý. Z Německa se dočkáme červnového ZEW indexu očekávání investorů. Ten by se měl posunout výše ve světle lepší kondice finančních trhů.

Český běžný účet skončil v dubnu poprvé od loňského července s deficitem. Oslabení koruny od tohoto ukazatele ale nečekejme.

Německý ZEW v červnu výše

Index očekávání investorů z Německa ZEW by měl za červen vykázat mírné zlepšení. Lepší hodnocení podmínek do budoucna ze strany investorů odráží sílu německého akciového trhu, který překonává eurozónu jako celek. Ještě lepší výsledek očekáváme od hodnocení současných podmínek. To reflektuje současnou rostoucí fázi německé ekonomiky.

Odpolední americká data jsou z pohledu finančních trhů nezajímavá. Zrychlení dynamiky růstu cen průmyslových výrobců američtí centrální bankéři ale uvítají. Od dnešního a zítřejšího jednání FOMC očekáváme zvýšení dolarových úrokových sazeb. S tím trh jednoznačně počítá. Předpokládáme, že Fed zároveň naznačí, že by mohl začít ke konci letošního roku redukovat svou bilanci.

Klidný úvod týdne na eurodolarovém trhu

Kurz společné evropské měny se na úvod týdne držel klidný těsně nad hladinou 1,12 USD/EUR. Za nízkou kurzovou volatilitou stál na jedné straně nezajímavý ekonomický kalendář, na straně druhé se hráči na trhu nechtěli pouštět před jednáním FOMC do žádných větších akcí. Výsledek dvoudenního zasedání bude oznámen zítra večer.

Dubnový běžný účet se propadl do pasiva

Dnešek přinese z domova statistiku dubnové platební bilance. Obáváme se, že bude poprvé od loňského července vykázán deficit. To naznačil již zveřejněný mnohem nižší než očekávaný přebytek zahraničního obchodu se zbožím. Bilanci prvotních důchodů zřejmě poznamená počátek dividendové sezóny. Spoléhat příliš nelze ani na příliv EU fondů; jejich čerpání zůstává daleko za očekáváními. Těžko ale předpokládat, že by publikace čísel dubnové platební bilance způsobilo významnější negativní reakci české měny.

skoleni_29_6

Schodek běžného účtu v Polsku by měl dosáhnout 560 mil. EUR hlavně kvůli nízkým transferům z EU fondů, které v dubnu dosáhly pouze 80,5 mil. EUR ve srovnání s 501,2 mil. EUR loni či 1665,2 mil. EUR v roce 2015, posledním roce, kdy šlo čerpat peníze z programovacího období let 2007–2013.

Koruna drží zisky z minulého týdne

Květnový inflační vzestup (z dubnových 2,0 % y/y na 2,4 % y/y) umožnil koruně přispět ke zpřísnění měnových podmínek posílením pod 26,20 CZK/EUR. S novým pracovním týdnem koruna své zisky nezkorigovala a své silné úrovně včera udržela. Kurz se za klidné seance včera držel v pásmu necelých pěti haléřů, když osciloval kolem hladiny 26,20 CZK/EUR. Bez výraznější kurzové volatility byly i okolní regionální měny. Ve výsledku ale forint lehce posílil, naopak zlotý nepatrně ztratil. Potvrzení finální polské květnové inflace na předběžných odhadech impulsem pro trhy nebylo.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).