Hlavní navigace

Klesající nezaměstnanost v Německu snižuje obavy z recese

28. 11. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Včerejší obchodní den začal na německé burze výrazným růstem v návaznosti na zveřejnění lepších makrodat z eurozóny a zejména údaje o nezaměstnanosti v Německu.

Včerejší obchodní den začal na německé burze výrazným růstem ve výši 0,8 % na hodnotu 9.994 bodů, a to v návaznosti na zveřejnění lepších makrodat z eurozóny. Zejména pak velmi sledovaný údaj o nezaměstnanosti v Německu, který klesl na 6,6 %, mírně redukoval obavy ze začínající recese v Německu. K tomu se přidala lepší čísla ohledně ekonomické a průmyslové důvěry v eurozóně.

Americký trh je dnes zavřený z důvodu svátku Dne díkůvzdání. Zítra obchodují americké trhy pouze zkráceně, a to do 18:30 našeho času.

Velmi očekávanou událostí bylo dnes zasedání kartelu OPEC, hlavního vývozce ropy na světě. Jednalo se o ceně ropy, která kvůli vysokým zásobám na americkém trhu a globálnímu zpomalení ekonomiky v posledních týdnech dramaticky klesá. Jednotlivý zástupci se velmi rozcházeli v názoru na snižování těžby, které by mohlo podpořit ceny ropy. Podle posledních informací se kartel největších vývozců dohodl, že produkci ropy snižovat nebudou. Ropa na základě těchto informací výrazně klesá, a to ropa Brent o 3,5 % na hodnotu 75 USD za barel a ropa WTI o 3 % na cenu 71,4 USD za barel.

Spolu s ropou klesají i další komodity, zlato dnes kleslo o –0,3 % na hodnotu 1.194 USD za trojskou unci, stříbro –1,7 % na hodnotu 16,3 USD trojskou unci a platina o –0,7 % na hodnotě 1.220 USD.

Na české burze dnes reportovala své hospodářské výsledky společnost Pegas Nonwovens, která výrazně překonala očekávání jak na úrovni zisku, tak tržeb. Tohoto se jí podařilo dosáhnout díky odprodeji části skladových zásob. Za celých 9 měsíců letošního roku vzrostla společnosti EBITDA o 21,9 % y/y, což je na úplném vrcholu celoročního cíle růstu o 12 – 22 %. Management potvrdil výhledy. Akcie společnosti rostly v průběhu dne o 2,5 % na cenu 652 CZK za akcii.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).