Hlavní navigace

KIT Digital: Chyby a nesrovnalosti v účetnictví, budoucnost nejistá

Společnost KIT Digital šokovala investory. Oznámila, že kvůli nesrovnalostem v účetnictví bude muset revidovat finanční výkazy
Milan Lávička 22. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

KIT Digital oznámil, že kvůli chybám a nesrovnalostem v účetnictví, které odhalila komise pro audit spolu s představenstvem společnosti, bude nucena revidovat finanční výkazy za roky 2009, 2010 a 2011 a za první dvě čtvrtletí tohoto roku. Nesrovnalosti se týkaly především účtování příjmů za poskytované licence a transakcí s propojenými společnostmi. Společnost zároveň odložila zveřejnění výsledků  za 3Q 2012 a zrušila valnou hromadu, která byla naplánována na 5. prosince. Chce tím získat čas na vyčíslení dopadů změn.

KL20

Společnost má v hotovosti 10,6 mil. USD (36 mil. USD na konci 2Q). Nadále očekává výrazné náklady a odtok kapitálu. Mezi možnými řešeními je další snižování nákladů, pozastavení některých činností, prodej majetku či celé společnosti. Nicméně podle prohlášení není jisté, zda případná opatření umožní KITD pokračovat ve své činnosti. 

Tato zpráva ukazuje, že skutečný stav společnosti byl mnohem horší, než doposud kdokoliv očekával a změny v managementu a snaha o restrukturalizaci zřejmě přišly pozdě.  Z našeho pohledu jsou nejpravděpodobnější dva scénáře. Buď se management pokusí společnost jako celek prodat. Otázkou by pak bylo, zda by se našel zájemce a za jakou cenu. Nebo se podaří získat nový kapitál, dále výrazně zredukovat náklady, odprodat část aktiv a společnost bude v nějaké formě pokračovat v činnosti. Případný nový kapitál by zřejmě musel pocházet od současných hlavních akcionářů, jelikož veřejná emise akcií či získání úvěrů není v současné situaci pravděpodobné. Ani jeden ze scénářů není pro akcionáře příznivý a do vyčíslení dopadů revizí hospodaření není možné jakkoliv blíže odhadnout současnou hodnotu společnosti.  

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).