Hlavní navigace

Kdy skončí uvolňování měnové politiky v regionu?

27. 6. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Centrální banka ponechala sazby beze změny. To v Maďarsku se měnová politika stále ještě uvolňuje a Polsko je na tom podobně.

Centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny. Změny v klíčové úrokové sazby se ani neočekávaly. Podle guvernéra Singera zůstanou sazby na technické nule „velmi, velmi dlouhou dobu“, dokud se neobjeví významná inflační rizika. Ty zatím nehrozí. V květnu spotřebitelská inflace poklesla na 3leté minimum a korigovaná inflace ukazuje na negativní poptávkové tlaky do inflace. Výraznější inflační tlaky nepramení ani z trhu práce.

skoleni_8_6

To v Maďarsku se ještě stále měnová politika uvolňuje. Předevčírem centrální banka snížila svoji klíčovou úrokovou sazbu už pojedenácté v řadě na nynější 4,25 % a i zde se sazby nachází na historickém minimu. Inflační vývoj tyto kroky podporuje. Například dubnová inflace byla nejnižší za posledních 39 let. Podle měnové rady budou nadále uvolňovat měnovou politiku v závislosti na vývoji inflace a reálné ekonomiky. Snižování by ale mohlo být limitované křehkým a rychle se měnícím mezinárodním prostředí.

V Polsku se situace nijak výrazněji neliší od té maďarské. Ani místní ekonomice se poslední dobou příliš nedaří. Polská míra inflace je dokonce nejnižší v regionu. Klíčová úroková sazba byla od loňského listopadu snížena už o 2 pb na aktuální 2,75 %. Spekuluje se, kdy uvolňování skončí. Více by mohlo naznačit zasedání příští středu, na kterém budou mít centrální bankéři k dispozici nový inflační výhled.

Autor článku

Autorka pracuje v jako ekonomická analytička v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).