Hlavní navigace

Názor k článku Kdo určuje, kolik se „vytiskne“ peněz? od Argent Goldmann - Proboha co to je za konformistický etatistický názor? Centrální...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 4. 2010 10:31

  Argent Goldmann (neregistrovaný) ---.a1m.cz

  Proboha co to je za konformistický etatistický názor?

  Centrální banku nějak legitimuje její nezávisost?

  Když si budu peníze tisklnout doma na inkoustovce, také jsem nezávislý a přesto na mne bude pohlíženo jako na zločince. Proč? Proč oni můžou a já ne? Nějaké konání je buď špatné, nebo dobré – bez ohledu kdo tak činí.

  A proč v článku není zmíněna legislativa o zákonném platidle, která násilím znemožňuje vzniku konkurence centrální bance – například zlatem/stříbrem krytých peněz?

  Je irelevantní, že centrální bankovníctví s částečnými rezervami má příznivce a odpůrce. Relevantní je diskutovat o tom násilném donucování, které odpůrcům brání založit konkurenční krytou měnu a nechat lidi/firmy/klienty (trh), aby si sami vybrali, jaká měna je pro ně vhodnější.

  Pokud si někdo chce přečíst lepší popis současného systému (vnitřně podvodného, neb dovoluje bankám rozpůjčovat více, než si u nich někdo jiný uložil), nechť se koukne na tuto knihu poněkud fundovanějšího autora:
  http://www.libinst.cz/etexts/rothbard_penize.pdf

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).