Hlavní navigace

Kdo jsou vítězové a poražení kyperské krize?

3. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

I po klidném otevření kyperských bank zde panují přísná opatření s cílem zamezit přelévání kapitálu do zahraničí. Kypr tak omezil jeden z pilířů EU: volný pohyb kapitálu.

Ve čtvrtek před Velikonocemi se poprvé po skoro dvou týdnech otevřely kyperské banky. Zavřené byly kvůli obavám z hromadného výběru peněz nebo jejich masivního převádění do zahraničí. I po tomto datu však na ostrově panují přísná opatření mající za úkol zamezit přelévání kapitálu do zahraničí. Občané si mohou v hotovosti vybrat pouze 300 eur denně a zemi nemohou opustit s větší částkou jak 3000 eur v hotovosti. Kreditní kartou jde na Kypru platit neomezeně, v zahraničí však platí pro kyperské kreditky měsíční limit 5000 eur. Kypr tak v této krizové situaci výrazně omezil jeden ze základních pilířů Evropské unie: svobodu volného pohybu kapitálu. V důsledku tak dochází ke znehodnocení kyperské měny a nasměrování Kypru ven z eurozóny.  Jak poznamenal ekonom Tyler Cowen: „Kypr takto opouští euro, ale udržuje to slovo „euro“, aby si zachránil tvář. Jaká teď asi bude cena jednoho eura v kyperské bance a v německé bance?“

„Vítězem kyperské krize jsou tak ti, kteří svou hotovost diverzifikovali a nesázeli na jednu kartu finanční hotovosti na bankovních vkladech. Cena zlata sice v současné době nereaguje na zprávy z Kypru tak výrazným růstem, jako v minulých obdobích, přesto v prvních dnech po uzavření bank poskočila nad hranici 1600 USD za unci. Obyvatelům Kypru po zavedení tvrdé kapitálové kontroly zlato (pokud do něj investovali) zachránilo část životních úspor. Vláda na něj jednoduše nedosáhla,“ říká Kamil Kresta, manažer ČM AURUM, investičního portálu České mincovny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).