Hlavní navigace

Kauza Volkswagen dopadla v říjnu na důvěru v průmyslu

26. 10. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Důvěra v tuzemské ekonomice se v říjnu mírně snížila, a to zejména poklesem důvěry v průmyslu. Jedná se tak zcela jistě o reakci průmyslu na aféru Volkswagen.

Dle dnes zveřejněných údajů se důvěra v tuzemské ekonomice v říjnu mírně snížila, a to zejména poklesem důvěry v průmyslu. Zde důvěra poklesla o 2,7 bodů, což je nejvyšší meziměsíční pokles od dubna 2013. Jedná se tak zcela jistě o reakci průmyslu na aféru Volkswagen. U spotřebitelů se však naopak důvěra v říjnu zvýšila nejvíce od začátku roku. Kromě očekávaného poklesu důvěry v průmyslu však dnešní data nadále vyznívají uspokojivě, jelikož důvěra ve všech ostatních sledovaných částech ekonomiky byla v říjnu nad svým 1letým průměrem. Z pohledu celkové důvěry tak vstupuje tuzemská ekonomika – až na zmíněný průmysl – do posledního čtvrtletí nadále v relativně optimistickém duchu.

Bližší informace o jednotlivých indikátorech

Indikátor spotřebitelské důvěry se meziměsíčně zvýšil o 1,5 bodu, což byl nejvyšší nárůst od ledna tohoto roku. Ačkoli se mírně zvýšily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace na horizontu jednoho roku, obavy z jejich vlastní finanční situace se snížil stejně tak jako obavy z růstu nezaměstnanosti. Úmysl spotřebitelů spořit se oproti předchozímu měsíci nezměnil. Obavy spotřebitelů z růstu cen se mírně zvýšily.

skoleni_29_6

Index podnikatelské důvěry se snížil o 1,4 bodu, a to zejména poklesem důvěry v průmyslu. Ve všech ostatních částech však důvěra vesměs stagnovala. V průmyslu se využití výrobních kapacit v říjnu mezičtvrtletně nepatrně snížilo a dosáhlo 84,1 %, zvýšila se však doba zajištění práce zakázkami na 8,2 měsíce. Hlavní bariérou růstu v průmyslu je dle respondentů nadále nedostatečná poptávka.

Celkový souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) meziměsíčně mírně poklesl, jelikož průmysl má v celkovém indikátoru nejvyšší váhu (40 %).

Autor článku

Autor je ekonom ING Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).