Hlavní navigace

Kancléřka Merkelová vyrazí do jámy lvové

8. 10. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Při pondělním ránu se krátce ohlédněme za čísly z amerického trhu práce, která byla zajímavá zejména ze dvou důvodů, které však směřují k jedné společné námitce, k poslednímu rozhodování americké centrální banky.

Připomeňme, že Fed na svém posledním zasedání rozhodl o dalším kole měnové expanze, přičemž hlavní záminkou k tomuto kroku byla slabost na trhu práce. Takže v tomto kontextu si jen rekapitulujeme, že míra nezaměstnanosti v září dále poklesla a to až na 7,8 % a zároveň přírůstek pracovních sil byl v srpnu velmi silných 142 tisíc. Neboli je třeba si klást otázku, zdali by Fed k novému kolu kvantitativního uvolňování vůbec přikročil, pokud by znal v pátek publikovaná čísla.

Tento týden bude každopádně neméně zajímavý jako ten předcházející. O pozornost mezi sebou bude soutěžit startující kvartální výsledková sezóna firem (zítra má v USA tradiční výkop Alcoa) a vyjednávání politiků uvnitř eurozóny. Připomeňme, že dnes se sejdou ministři financí EMU, aby jednak posvětili přiklepnutí další pomoci Řecku a jednak jednali o pomoci Španělsku, resp. řešit se bude design budoucí bankovní unie. To, že se skutečně rýsuje společný souhlas s další finanční injekcí pro Řecko nakonec naznačuje i na úterý naplánovaná návštěva německé kancléřky Merkelové. Ta by se asi těžko odhodlala vyrazit do jámy lvové, kdyby neměla v kapse alespoň něco, co by vyhladovělou šelmu (Řeky) ukonejšilo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).