Hlavní navigace

Názor k článku Kam uložit peníze? Spořicí účty mají od listopadu novou jedničku od czhunter - No, on ještě jeden trik inflace je v...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 10. 11. 2018 21:18

  czhunter (neregistrovaný) 2a02:8108:80c0:----:----:----:----:----

  No, on ještě jeden trik inflace je v tom, že některé - a to kupodivu i velmi drahé věci - se do ní vůbec nezapočítávají.

  Typicky například cena nemovitostí - což je pro normální lidi obrovský výdaj (obvykle zdaleka největší v životě - vyšší, než celoživotní útrata za jídlo nebo hygienu nebo elektroniku atd.), ale vzledem k tomu, že inflace se počítá z tzv. "spotřebního koše", a nemovitost není "spotřební věc", tak tam logicky není.

  A tak se stalo, že i přes 20 % meziroční růst cen nemovitostí jsme měli 1 % inflaci.

  Na druhou stranu je potřeba říct, že takový výpočet inflace by nedával mnoho smyslu. Vzhledem k tomu, že cca 70 % obyvatel v ČR vlastní nemovitost, ve které bydlí, tak vysoká inflace s její započítanou cenou by pro ně byla neutrální, nebo dokonce pozitivní (protože je přeci super vlastnit něco, čeho hodnota roste).

  Takže reálně tu máme dvě velké skupiny obyvatel - vlastníky nemovitostí, pro něž byla reálná inflace za posledních 10 let cca 10 %, a pak ty, co nemovitost nevlastní - žijí v nájmu, nebo nemovitost kupovali - pro ně je reálná osobní inflace za posledních 10 let 50-100 %.

  A pokud v nějakém souboru hodnot existují prakticky jen dvě extrémní hodnoty a téměř nic mezi tím, tak průměr (ani medián) nemají moc smysl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).