Hlavní navigace

Názor k článku Kam uložit peníze? Spořicí účty mají od listopadu novou jedničku od Martin Luther - Na průměrnou mzdu v Česku dosáhne jedna třetina...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 8. 11. 2018 10:05

    Martin Luther (neregistrovaný) 193.165.97.---

    Na průměrnou mzdu v Česku dosáhne jedna třetina obyvatel, tak se podíváme na střední hodnotu - medián, který bude mít pro mnohé větší vypovídací hodnotu. Medián českých mezd měl v letošním druhém kvartálu hodnotu 27 236 Kč (zdroj ČSÚ) a rostl dokonce více než průměrná mzda. Nominálně medián mezd meziročně vzrostl o 9,4 %. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek hodnotí růst mediánu následovně: „Po přestávce z předchozího kvartálu začala dynamika mediánové mzdy (meziročně 9.4%) opět předstihovat růst průměrné mzdy. Je tedy zřejmé, že si více polepšili zaměstnanci v dolní polovině mzdové škály. To je částečně výsledek nadprůměrného růstu minimální mzdy, zároveň ale vývoj naznačuje, že je největší poptávka v české ekonomice po méně kvalifikovaných pracovnících.
    30 let po převratu jde stále o velmi nízkou hodnotu a divím se zdejším lidem, že již dávno neprotestují. Rakušané se mě často ptali, jak mohou zde lidé žít za tak nízkou mzdu. Nějak jsem jim to vždy vysvětlil, jen v posledních letech to bylo těžší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).