Hlavní navigace

Názor k článku Kam uložit peníze? Spořicí účty mají od listopadu novou jedničku od Ramesse II. - Hezké srovnání. Ovšem s tou inflací je to...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 8. 11. 2018 7:26

  Ramesse II. (neregistrovaný) 185.153.195.---

  Hezké srovnání. Ovšem s tou inflací je to podobně ošemetné jako s průměrnou mzdou - každý má jinou mzdu a každý má jinou inflaci a průměr to celé pouze znepřehledňuje.

  Průměrná mzda je sice 30 tisíc, ale většina lidí má mzdu mezi 20 a 25 tisíci a statistiku ovlivňují extrémy - směrem dolů je omezení minimální mzdou, směrem nahorů to není omezeno nijak a výsledek je takový jaký je, tedy v zásadě jde o nesmyslné číslo, které o ničem nevypovídá.

  A s inflací je to podobné, tu táhne několik druhů výrobků, zbytek se zdražuje pouze mírně - pokud se např. zdraží máslo nebo další výrobky na nesmyslnou hodnotu, tak ho přestanu kupovat a vyšší inflace se mě netýká 2,3%, ale třeba pouze 1%.

  Ale je mi jasné, že dělat taková srovnání není v lidských silách, statistiky by musely být členěny podle sociální struktury obyvatelstva od kojenců přes studenty, aktivně pracující přes rentiéry, zloděje až po důchodce. A pak ještě dle velikosti sídel atd. atd., těch kritérií by byly desítky a prase aby se v tom vyznalo :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).