Hlavní navigace

Kam se pohnou ceny akcií NWR?

5. 9. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Horníci z OKD budou protestovat proti propuštění a snižování platů, které plánuje NWR. Pro akcie to může být dobrá i špatná zpráva.

Hlavní události

Horníci z OKD chystají 17. září protest proti propouštění a snižování platů

Evropské burzy by dnes měly otevřít růstem

Z makroekonomických ukazatelů dnes budou zveřejněny údaje z amerického trhu práce (čeká se 182 tisíc nových míst v soukromém sektoru). Investoři budou sledovat také zasedání ECB, změna v nastavení sazeb se neočekává

Analytici Société Générale včera zvýšili cílovou cenu pro akcie Nokie ze 4,5 euro na 5,3 euro na akcii v reakci na dohodu s Microsoftem o prodeji mobilní divize

Obchodování na zámořských trzích

Americké indexy včera vzrostly téměř o 1 %, když se nejvíce dařilo technologickým titulům a automobilkám (např. Ford a General Motors +3,5 %). Z dalších odvětví patřily mezi nejúspěšnější akcie maloobchodního řetězce J.P.Penney (+6 %) díky zprávě, že fond Glenview Capital Management více než zdvojnásobil svůj podíl.

Noční obchodování na asijských trzích bylo také ve znamení růstu a kontinentální index tak posílil již šestý den v řadě. Optimismus z USA se projevil např. na akciích japonské automobilky Honda Motor. O více než 2 % vzrostl indický index Sensex poté, co se přiblížilo povolení zahraničních investic do tamních penzijních fondů.

legislativni_zmeny_21

NWR

Horníci z OKD chystají 17. září protest proti propouštění a snižování platů. Podle odborů tlačí NWR na snížení mezd až o 20 %, což ale firma popírá. Odbory souhlasí s poklesem o 7 %, a to se údajně zdá NWR málo. Podle informací Lidových novin má o situaci na severu Moravy 24. září jednat s majiteli tamních firem včetně Zdeňka Bakaly i prezident Zeman a premiér Rusnok.

Pro akcionáře by bylo dobrou zprávou razantní snížení osobních nákladů, které by vylepšilo hospodaření NWR, ovšem za podmínky dohody se zaměstnanci (udržení motivace atd.). Naopak nepříznivé by pro menšinové akcionáře zřejmě bylo rozředění jejich podílů po navýšení kapitálu vlastníkem, na což tlačí odbory OKD a mohou to prosazovat i někteří politici. Zprávy zatím vnímáme neutrálně, ale výsledek vyjednávání může mít závažný (pozitivní i negativní) dopad na cenu akcií NWR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).