Hlavní navigace

Kam míří akciové trhy?

18. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americké akcie jsou relativně drahé. Proč lze očekávat, že v následujících 10 letech přinesou spíše podprůměrné zisky?

Americká centrální banka zatím nerozhodla zvýšit poprvé od roku 2006 úrokové sazby. Co lze říct o výhledu akciových trhů bez ohledu na to, jestli Fed k tomuto kroku přistoupí na svém příštím, nebo až na některém z dalších zasedání?

skoleni_8_6

Americké akcie jsou relativně drahé. Všeobecně uznávané dlouhodobé měřítko vychází z práce profesora Roberta Shillera z univerzity v Yale, který porovnává úroveň indexu S&P 500 s reálnými zisky amerických firem za posledních 10 let. Tento násobek nyní dosahuje přibližně 25×, historický průměr je 16,6×. Nemusí to nutně znamenat, že americké akcie čeká prudký pád, lze ale očekávat, že v následujících 10 letech přinesou spíše podprůměrné zisky (ve 20. století rostly americké akcie o 5,3 % p.a.).

Příznivější očekávání máme pro evropské nebo japonské akcie. Oba regiony podporuje uvolněná měnová politika i slabý kurz eura a jenu, což dává firmám možnost zvednout zisky. Zajímavým případem je čínský akciový trh. V několika ohledech je přesným opakem situace ve Spojených státech – čínská ekonomika zpomaluje, měnová politika je uvolňována, ocenění akcií na hongkongských burzách je velmi nízké. Krátkodobý vývoj čínských indexů je hodně nejistý, prostor pro růst je ale značný.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).