Hlavní navigace

Kam míří akciové trhy?

Josef Němý

Americké akcie jsou relativně drahé. Proč lze očekávat, že v následujících 10 letech přinesou spíše podprůměrné zisky?

Americká centrální banka zatím nerozhodla zvýšit poprvé od roku 2006 úrokové sazby. Co lze říct o výhledu akciových trhů bez ohledu na to, jestli Fed k tomuto kroku přistoupí na svém příštím, nebo až na některém z dalších zasedání?

dan_nemovitost

Americké akcie jsou relativně drahé. Všeobecně uznávané dlouhodobé měřítko vychází z práce profesora Roberta Shillera z univerzity v Yale, který porovnává úroveň indexu S&P 500 s reálnými zisky amerických firem za posledních 10 let. Tento násobek nyní dosahuje přibližně 25×, historický průměr je 16,6×. Nemusí to nutně znamenat, že americké akcie čeká prudký pád, lze ale očekávat, že v následujících 10 letech přinesou spíše podprůměrné zisky (ve 20. století rostly americké akcie o 5,3 % p.a.).

Příznivější očekávání máme pro evropské nebo japonské akcie. Oba regiony podporuje uvolněná měnová politika i slabý kurz eura a jenu, což dává firmám možnost zvednout zisky. Zajímavým případem je čínský akciový trh. V několika ohledech je přesným opakem situace ve Spojených státech – čínská ekonomika zpomaluje, měnová politika je uvolňována, ocenění akcií na hongkongských burzách je velmi nízké. Krátkodobý vývoj čínských indexů je hodně nejistý, prostor pro růst je ale značný.

Našli jste v článku chybu?