Hlavní navigace

Kam investovat? Těžká rada, co analytik, to jiný názor

13. 7. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tropická vedra investování příliš nesvědčí. Zájem o investice je na bodě mrazu a vybrat tu správnou je pomalu věštění z křišťálové koule.

Ani letní dny nepomohly fondům z hibernace posledních měsíců, protože i trhy se potácejí odnikud k nikam a otázky na budoucí vývoj by byly vhodné tak leda pro legendární Pýthii. Víceméně pravidelný odliv peněz z našich fondů trvá již třetí měsíc a jeho konce nevidět.

Největší díru do statistiky vykusují i nadále fondy peněžního trhu, ze kterých od února odešly již dvě miliardy korun, na nichž se červen podílí víc než miliardou – trend tedy vykazuje rostoucí tempo. Celková červnová bilance nakonec vykázala jen půlmiliardový odliv, protože jej zmírnily jak dluhopisové fondy s kladnými 160 miliony, tak hlavně akciové fondy s pěknými 300 miliony korun.

Vývoj obchodování s podílovými fondy za červen 2010 

Podílové fondy V mil. Kč
peněžního trhu –1057
dluhopisové 164
smíšené –48
akciové 326
zajištěné 133
celkem -482

Lidé fondům moc nevěří, peníze si raději vybírají

A pohled na letošní pololetí? Zatímco v prvním čtvrtletí do fondů ještě investoři dvě miliardy přinesli, za druhé čtvrtletí skoro půldruhé odnesli.

Pohled na situaci našich podílníků i potenciálních investorů odpovídá celkové nejistotě jak ve světě, tak doma. Volby sice lidé zvládli navýsost statečně, ale mene tekel Řecka zapůsobilo zřejmě víc, než se zdá. Že by si voliči pravice uvědomili, jak bolestivé budou muset být úspory, lze silně pochybovat. Část lidí jistě již nyní musí sahat na své rezervy, což je první díl peněz odcházejících z fondů peněžního trhu. Druhou částí – doufejme, že tou větší – jsou peníze přesouvané do perspektivnějších strategií. Někteří se přesunují do dluhopisových fondů, do kterých v červnu přišlo 160 milionů korun, a ti odvážnější vidí šanci v akciích, když do akciových fondů přišlo přes 300 milionů korun.

Obliba akciových fondů je možná nejpřekvapivější, protože trhy značně klesaly a signalizují snad jen totální neschopnost rozhodnout se, kam dál. Od dubnového optimistického vrcholu červen jen potvrdil pomalé skomírání a po úplném dně od loňského října akciové trhy pomohl jen americký Den nezávislosti. Takže jsme zase někde v mezičase mezi propadem a růstem.

Tip do článku - účto fakturace duben

A jak nedávno napsal analytik Cyrrusu: Chcete se zasmát, přečtěte si ekonomickou analýzu. Chcete si poplakat, přečtěte si ekonomickou analýzu. Nejlépe ty o nejbližším vývoji současné globální ekonomiky. Co analytik, to jiný názor.

Zda se srovná také situace na trzích, ví snad jen ta výše zmíněná Pýthie, ale začínající výsledková sezóna naznačuje mírně optimisticky: hůř už bylo. Ale znáte to o světélku na konci tunelu? Pozor, aby to nebylo koncové světlo vzdalujícího se vlaku.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).