Hlavní navigace

Kakao je nejen afrodiziakum, ale i dobrá investiční příležitost

30. 6. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Po provedení fundamentální a technické analýzy dospěli analytici společnosti Colosseum k názoru, že cena futures na kakao by se mohla v nejbližších třech měsících zvýšit na 3600 USD za tunu.

Kakao je ve vědeckém světě známé pod latinským názvem Theobroma, což doslova v překladu znamená „jídlo bohů“. Historie této komodity sahá až do roku 1000 př. n. l., kdy obyvatelé Střední Ameriky objevili kouzlo kakaových bobů. Teprve až v 16. století byly kakaové boby přivezeny do Evropy jako tradiční nápoj Aztéků a Mayů.

Kakao se začalo úspěšně šířit napříč Evropou, nejprve jako luxusní zboží pro šlechtu a teprve až s příchodem průmyslové revoluce došlo k rozšíření tohoto afrodiziaka mezi širší vrstvy populace. 

V současné době je Ghana druhým nejvýznamnějším pěstitelem kakaových bobů po Pobřeží Slonoviny. V sezóně 2014/2015 by produkce kakaových bobů v africké Ghaně mohla klesnout až o 25 % na zhruba 700 tisíc tun. Je tomu tak v důsledku nákazy kakaovníků chorobou zvanou „Black pod fungal disease“. 

Od začátku roku rovněž panují obavy z prudkého větru zvaného Harmattan, jež by také mohl mít dopad na sklizeň kakaových bobů v Ghaně a na Pobřeží slonoviny. Také kombinace suchého počasí a nedostatek investic do hnojiv vedly k prudkému poklesu produkce, což vzbuzuje obavy, že Ghana nemusí být schopna plnit své smlouvy o dodávkách v letošním roce. Pěstitelům nedělá radost ani slabá místní měna, protože jim zvyšuje náklady na vstupy, což je jeden z faktorů, proč dochází ke snižování investic ze strany producentů.

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena futures na kakao by se mohla v nejbližších třech měsících zvýšit na 3 600 USD za tunu. Proč očekáváme růst ceny kakaa:?

1. Celosvětová produkce kakaa by měla letos klesnout

Jak Ghanská Cocoa Board, tak i Mezinárodní organizace pro kakao (ICCO) snížily své odhady sklizně v Ghaně. ICCO rovněž snížila svou prognózu pro celkovou světovou produkci kakaa v letošním roce na 4 168 tisíc tun z předchozích 4 359 tisíc tun.

2. Globální poptávka po kakau zůstane stejně vysoká 

I přes to, že ICCO snížila svůj odhad globální produkce dolů, tak globální poptávka by měla zůstat prakticky na stejné úrovni a to na 4 207 tisících tun, avšak poptávku by do budoucna měly podpořit rostoucí příjmy v rozvíjejících se zemích, jako je zejména Indie a Čína, v kombinaci s očekávaným hospodářským oživením bohatého severu. Podle prognózy ICCO by měly konečné zásoby na konci sezóny dosáhnout úrovně 1 609 tisíc tun z předchozích 1 626 tisíc tun, což by bylo nejníže od sezóny 2012/13.

3. Spotřeba kakaových výrobků se bude zvyšovat

Organizace pro výživu a zemědělství, jež je specializovaná agentura OSN, předpokládá, že celosvětová spotřeba kakaových výrobků bude činit v letošním roce 0,52 kg na osobu a v roce 2030 by celosvětová spotřeba měla dosáhnout 0,55 kg na osobu.

4. El Niño ohrožuje kakao 

Rok s rokem se sešel a trhy opět vstupují do období, v němž může jistou hrozbu znamenat meteorologický jev zvaný El Niño. Díky globálnímu oteplování je teplota povrchu země vyšší, než je průměr.
Ohroženy jsou nejen zemědělské komodity jako pšenice, cukr, rýže káva, kakao, ale také kovy.
Sucha totiž vedou k tomu, že přehrady sníží vypouštění vody, což vede k nízkým vodním hladinám řek, po nichž se uvedené komodity přepravují od těžařů k dalšímu zpracování.
Australský meteorologický úřad oznámil riziko vzniku El Niña jako středně silné. Podle údajů společnosti Capital Economics v letošním roce vyhlídka El Niña zvýšila riziko nižší produkce kakaa pro nadcházející sezónu 2015/16.

5. Technická analýza 

Cena kakaa se od konce března 2015 pohybuje v býčím trendu, což potvrzuje klouzavý průměr EMA 100. Současně byla proražena rezistentní (nyní supportní) úroveň 3 200 USD za tunu. To znamená, že cena kakaa má otevřený prostor pro růst a je proto možné očekávat, že cena bude minimálně atakovat úroveň 3 400 USD za tunu. Proražení této ceny by mohlo vyvolat zdražení na 3 600 USD za tunu.
Podle odhadu společnosti Capital Economics se budou ceny v blízké budoucnosti pohybovat na vyšších úrovních díky obavám ohledně produkce v Ghaně.

Možná rizika:

1. Světová produkce kakaa by se nemusela snížit, pokud se počasí v západní Africe zlepší.
2. Pěstitelé kakaovníků začnou při vyšší prodejní ceně více investovat do hnojiv, čímž podpoří produkci.  
3. Globální poptávka po kakau by mohla klesnout a spolu s ní i spotřeba kakaových výrobků.
4. El Niño by se nemusel projevit jako středně silný.

Závěr

Důvody, proč v časovém horizontu 3 měsíců očekáváme růst ceny kakaa

skoleni_8_6

1. Celosvětová produkce kakaa by měla podle odhadů ICCO v letošním roce klesnout.
2. Globální poptávka po kakau v tomto roce zůstane podle odhadu stejně vysoká, přičemž do budoucna by ji měly podpořit rostoucí příjmy v rozvíjejících se zemích.
3. Celosvětová spotřeba kakaových výrobků na osobu se bude dlouhodobě zvyšovat.
4. Díky El Niñu by mohly kakaovníky uschnout, přičemž nově zasazené stromy začnou plodit zhruba do šesti let.

Specifikace kontraktu

Futures kontrakt na kakao (ICE Futures U.S.)
Měsíc dodání září 2015 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)
Objem kontraktu: 10 tun
Kurz v USD/tuna
Hodnota bodu: 1 bod = 10 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 10 USD)
Margin: 1500 USD/kontrakt

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).