Hlavní navigace

K reálným intervencím zřejmě ČNB nepřikročí

Jan Vejmělek

Před zítřejším měnověpolitickým zasedáním bankovní rady ČNB dnes panoval na domácím devizovém trhu klid.

Doba čtení: 1 minuta

Kurz koruny k euru se po celý dnešní den držel bez jakýchkoliv větších výkyvů v úzkém pásmu necelých osmi haléřů kolem hladiny 25,90 CZK/EUR.

Klíčovou událostí tohoto týdne je zítřejší zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice. Jedná se o zasedání, na kterém nebude zveřejněna nová prognóza, budou se hodnotit odchylky od stávající prognózy. Na srpnovém zasedání se poprvé hlasovalo o intervencích, kde schváleny nebyly. Během posledních dvou měsíců se dle našeho názoru nic důležitého nezměnilo. Data z domácí ekonomiky jsou smíšená, situace v zahraničí se zlepšila.

dan_z_prijmu

Nadále se domníváme, že klíčovým faktorem pro přímý vstup centrální banky na trh bude vyhodnocení rizik dlouhodobé deflace, tvorby deflačních očekávání a deflační spirály. Jak ukazuje graf,  inflační očekávání klesají, což je v souladu s našimi očekáváními. O deflaci či deflačních očekávání zatím ovšem hovořit nemůžeme. Reálná ekonomika se nachází na začátku oživení, situace v průmyslu se mírně zlepšuje a trh práce vykazuje znaky stabilizace.

Riziko přímých devizových intervencí ovšem není zanedbatelné. Pro některé centrální bankéře je použití tohoto nástroje zcela legitimní. Obavy z jeho použití mohou tlačit kurz do tiskové konference ke slabším korunovým úrovním. Pokud intervence v souladu s naším i tržním očekáváním nepřijdou, mohla by v závěru tohoto týdne přijít korekce ztrát, které koruna v posledních dnech utrpěla.

Našli jste v článku chybu?