Hlavní navigace

Jurgen Stark (ECB): „Nepřetěžujte centrální banku“

19. 12. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Co se děje na trzích a proč odchází hlavní ekonom z Evropské centrální banky?

V sobotu schválil americký senát legislativu, která zajistí financování vládních agentur až do září příštího roku. Schválená částka je ve výši $915 miliard. Senát tím odvrátil zavření některých vládních agentur. Nyní je na řadě americký prezident Obama, aby zákon podepsal, čímž vejde v platnost.

Další víkendovou zprávou, která stojí za zmínku, je rozhovor odcházejícího hlavního ekonoma ECB Jurgena Starka pro německý časopis WirtschaftsWoche. Stark dosti otevřeně promluvil o důvodech svého odchodu. Až do víkendového rozhovoru uváděl osobní důvody, ale časopisu přiznal, že „není spokojen s tím, jak se měnová unie vyvinula.“

Stark poznamenal, že ECB varovala už v roce 2005, že se v eurozóně chystá problém. Zatímco politické autority měly nástroje, aby problém vyřešily, neudělaly to.

Očekávání, že monetární politika nyní vyřeší problémy, jsou chybné, řekl Stark a varoval: „Nepřetěžujte centrální banku.“ Především odmítl volání po zvýšeném odkupování dluhopisů.

Co se týče vývoje na měnovém páru EUR/USD, tak v pátek došlo k proražení tzv. inside baru, který se vytvořil ve čtvrtek, směrem nahoru. V neděli v noci otevřel trh mírným gapem dolů. Během japonské seance byli z trhu vytlačeni long obchodníci, kteří otevírali své pozice v pátek navečer.

V trhu však zůstává velké množství silných long obchodníků. Tento fakt, společně s proraženým inside barem a otevíracím gapem nahrává spíše pro růst ceny. Očekáváme zaplnění gapu. Stále je aktuální naše očekávání, že cena bude chtít testovat v oblasti okolo 1,3165.


EUR/USD – 4 hodinový graf


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).