Hlavní navigace

Vyplatí se jít do podílového fondu, nebo investovat sám?

19. 3. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Je výhodnější být pasivním investorem a investovat prostřednictvím podílových fondů, nebo se raději této činnosti aktivně věnovat sám?

V článku Lidé znovu objevují podílové fondy. Vyplatí se do nich vložit peníze? jsme se podívali na zálibu Čechů v investování do podílových fondů, která neustále roste. Pokud vás téma investování zajímá a jste schopni mu věnovat určitý čas, pak skutečně zvažte, zdali není lepší, abyste investovali sami. Ohledně investování je u nás zbytečně vytvořená averze. Lidé tak místo sobě často bezhlavě věří nejrůznějším „finančním odborníkům“. Ať už se jedná o finanční poradce, kteří nabízejí celou řadu produktů a nejsou tak schopni adekvátně poradit v investicích, nebo zaměstnance bank či společností poskytující podílové fondy, kteří musí splnit určité prodejní plány, aby dosáhli na bonusy.

Jedná se ale především o vaše peníze, které jste vydělali (tvrdou) prací – sebevzdělávat se v oboru investování a vzít za ně zodpovědnost se vám tak může vyplatit.

Vývoj hlavního burzovního indexu Dow Jones
Autor: trhy.mesec.cz

Vývoj hlavního burzovního indexu Dow Jones

Rodinné úspory na poplatcích za klikání myší

Proč vaše peníze dávat lidem, kteří jsou v podstatě placeni za to, že klikají myší a upíjejí kávu? Samozřejmě, je špatné v tomto případě uplatňovat princip kolektivní viny a skutečně najdeme investiční mágy, kteří na trhu působí desítky let a kteří vám budou vaše peněžní prostředky pravidelně výrazně zhodnocovat. Na druhé straně je ale situace taková, že většina portfolio manažerů zkrátka neumí dlouhodobě „vytvářet hodnoty“ a je nutné si tak položit otázku, zdali jsou pro klienty nějak užiteční.

Nejedná se o moralizováni o nutnosti „samoinvestování“, dokazuje to také finanční analytik skupiny Roklen 24 Lukáš Kovanda, který v článku pro časopis Euro s titulkem Kolik stojí klid na duši vycházel z odborných studií:. Odborné studie opakovaně prokazují, že mnohem výnosnější je řídit si majetek sám, třeba je pasivně investovat. Nejenže výnos, jenž zaznamenávaná profesionál, je výrazně nižší, než čeho lze dosáhnout pasivně (výnos je nižší v průměru o 65 až 67 bazických bodů ročně), klient ale navíc finančníkovi za služby výrazně zaplatí, uvádí se s tím, že výnos se může při zahrnutí poplatků snížit až o 2 procentní body, uvádí Kovanda. Je to koneckonců logické: v případě, že chcete začít nakupovat podílové fondy, tak často zaplatíte značné vstupní poplatky, poté platíte další správcovské poplatky. V případě, že budete chtít odejít dříve, tak taktéž zaplatíte poplatky.

Kovanda také varuje, že klienti jsou často „ovládáni“ falešnými trendy: Zachází to někdy tak daleko, že „profík“ investuje určitým způsobem, i když ví, že jde nejspíš o omyl, jen aby vyšel vstříc přání klienta a neztratil tak jeho důvěru. Když byly koncem 90. let „in“ technologické tituly, řada klientů je toužila mít v portfoliu prostě proto, že to bylo módní. „Profíci“ tušili bublinu, ale stejně do těch titulů svěřené peníze vložili, uvádí také Kovanda pro časopis Euro.

Investování je složité, nikdo ho nepochopíte!

V současné době můžeme sledovat, že v oblasti investování jsou vytvářeny ze strany brokerských společností nebo podílových fondů dva extrémní názory.

Prvním takovým názorem je, že investování je natolik složité, že běžný smrtelník mu nemá šanci porozumět. Analytici k tomu operují s termíny jako je portfolio, volatilita, dividenda, diverzifikace (v podstatě se jedná o velmi jednoduché termíny), cílem je tak laika znejistit a vyvolat v něm pocit, že investování nemá šanci nikdy porozumět, proto bude lepší, když své peníze věnuje skutečným „odborníkům“ – nejlépe těm, kteří řídí podílové fondy. Svými výroky v médiích se také finančnící a portfolio manažeři snaží dotvářet svojí auru odborností – například komentováním makroekonomických údajů. Samozřejmě, neplatí to ve všech případech, bohužel je ale tato strategie ze strany finančních společnosti často používána.

Spekulujte, budete milionáři!

Pak je zde zcela opačný příklad ze strany některých brokerských společností, které se zaměřují na krátkodobé obchodování. Organizují nejrůznější semináře, kde se snaží vzbudit v budoucím klientovi – spekulantovi pocit, že je možné krátkodobým spekulováním zhodnocovat své finanční prostředky i o desítky procent měsíčně.

Tyto společnosti však generují zisky na poplatcích z obchodování – v zájmu těchto společnosti je tedy, aby jste jako klient obchodoval co nejčastěji a své pozice měl co nejdéle otevřené (neboť vám peníze půjčují). Samozřejmě, chtějí také, aby jste i něco vydělávali – protože pak budete pokračovat v obchodování a přinesete jim další peníze na poplatcích, na druhé straně je však nutné vzít v úvahu, že vydělávat peníze krátkodobou spekulací umí jen skutečný zlomek lidí s tím, že pořád existuje riziko, že během několika hodin můžete přijít o značnou část svých vydělaných peněz, a to především v případě, že nevhodně nastavíte stoplossy (hranice maximální ztráty, při které dojde k uzavření dané pozice).

Při investování se držte vlastní poctivé analýzy

Investoři často místo poctivé analýzy raději ohledně dalšího vývoje akcií, komodit či měnových párů spoléhají na doporučení bankovních ústavů či finančních společností. To ale může být značně zrádné.

Příkladem banky, která se často ve svých doporučeních plete, je například Goldman Sachs. V roce 2008 jsme se mohli dočíst, že cena ropy bude na 200 dolarech, banka také často selhávala v predikci dalšího vývoje akcií. Nedařilo se jí ani na forexových trzích – když došlo u nás k prudkému oslabení koruny kvůli nízké inflaci, pak přišla banka Goldman Sachs s predikcí, že koruna oslabí až k 30 Kč za dolar. Čtěte více: Kam vede cesta tvá, česká koruno?

Je důležité se vzdělávat

Pragmatický přístup by ale měl převážit také v investování. Na českém trhu skutečně najdeme hodnotné knihy a vzdělávací materiály na téma investování. Autor tohoto článku je zastánce hodnotového investování, které ve své podstatě definoval Benjamin Graham a poté začal ve velkém aktivně praktikovat Warren Buffett.

Na toto téma jsme také vydali článek. Čtěte více: Zbohatněte pomocí hodnotového investování

Konzervativní „investování“ není výhrou

Investování, které bylo označované jako konzervativní, nemusí představovat výhru. Finanční a poté hospodářská krize ukázala, že můžou velmi snadno padnout také společnosti, které byly označované jako pilíř ekonomiky. Příkladem může být bankovní sektor ve Spojených státech, který by bez pomoci vlády zkrachoval. Značné problémy měly ale také americké automobilky – například Ford či General Motors také přijaly pomoc od státu.

Zvažte také, zdali se vyplatí vložit své peníze do státních dluhopisů, kde kvůli expanzivní monetární politiky hlavních centrálních bank jsou výnosy spíše pro smích, neslouží tak ke zhodnocování finančních prostředků.

V dalším článku se proto podíváme na to, jak by vaše investiční akciové portfolio mělo být rozvrženo. 

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

  • Vyplatí se jít do podílového fondu, nebo investovat sám?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).