Hlavní navigace

Ještě lepší! ČR je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik vyspělého světa

30. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí dosáhl ještě o 0,2 procentního bodu lepšího výsledku, a sice 4,6 %. Jedná se o jeden z nejrychlejších růstů mezi hospodářsky vyspělými státy světa.

Dnes byl zveřejněn zpřesněný odhad hrubého domácího produktu české ekonomiky ve 2. čtvrtletí, a to z důvodu nových údajů za sektor vládních institucí, zejména daní z produktů. HDP ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,6 procenta a mezičtvrtletně o 1,1 procenta.

skoleni_29_6

Růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí letošního roku dosáhl podle zpřesněného odhadu ještě o 0,2 procentního bodu lepšího výsledku, a sice 4,6 procenta. Jedná se o jeden z nejrychlejších růstů mezi hospodářsky vyspělými státy světa. Z členských či partnerských zemí organizace OECD se podle aktuálně dostupných dat lépe dařilo pouze rozvíjejícím se trhům Indii (7,2 procenta), Číně (7 procent) a Indonésii (4,7 procenta) a pak dvěma evropským ekonomikám, Irsku (7,3 procenta) a Islandu (6 procent).

Zářný výsledek české ekonomiky je do určité míry výsledkem přechodných efektů (např. dočerpávání eurofondů, které se výrazně promítá třeba do růstu infrastrukturního stavitelství), a nelze tak sázet na udržení současných měr růst i v příštím roce, kdy už se navíc bude v meziročním srovnání komparovat s poměrně vysokou základnou. Za celý letošní rok by však růst měl dosáhnout úrovně čtyř procent či i mírně vyšší.

Autor článku

Autor je hlavním ekonomem společnosti CZECH FUND.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).