Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jednou šlápnete mimo zákon a zpět vás společnost nevezme. Nezískáte ani práci od Tomáš Marný - Tak zrovna nedávno byl na jobs.cz inzerát, kde...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 12. 2017 9:20

  Tomáš Marný

  Tak zrovna nedávno byl na jobs.cz inzerát, kde dopravní společnost ze Středočeského kraje hledala řidiče autobusu, výhradně s trestní minulostí. Zprostředkovávala to nějaká neziskovka, pomáhající zařadit se trestaným osobám zpět do života.

  Je krásné, že má třeba dealer drog možnost mít práci, ve které si může najít další potencionální klienty :-D.

 • 14. 12. 2017 9:45

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Ale tak něco podobného existuje například pro zaměstnávání "invalidů", kde je to dáno daňově. Budiž. Ale svinstvo je například u veřejných zakázek, že nabídku firmy s podílem zaměstnanců minimálně 50% invalidů, je nutno hodnotit jako by cena byla o 20% nižší, nežli u konkurence. A tu vyšší cenu zaplatit. Je to napsáno na bezrizikové tunelování veřejných peněz. Tam kde dá konkurence cenu 100, já podám nabídku přes "bílého koně", firmu zaměstnávající invalidy za 119, a 19 je můj čistý bezpracný zisk. Zakázku provede moje firma, jen fakturace jde přes bílého koně. Zcela legální.

 • 14. 12. 2017 12:47

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  legální pouze v případě, že zadavatel je debil, nebo sám podvodník. normální člověk dá do podmínek klausuli, kolik % plnění zakázky musí být prováděno vlastními zaměstnanci, a/nebo kolik % díla musí zvítězivší firma provést bez subdodávek.

 • 14. 12. 2017 13:23

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Tak ještě jednou, zadavatel si nemůže vybírat, jemu to nařizuje zákon. Je povinen.
  A co se týče tvé "klauzule", tak jak to chceš kontrolovat? Každý den budeš na několika místech, dívat se jim pod ruce a lidi legitimovat? Víš, že je to nezákonné?

 • 14. 12. 2017 21:00

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  dávám to do zadání poptávky, zájemce to pak musí splnit jako kvalifikační kritéria. například už před uzavřením smlouvy dokládá seznam zaměstnanců s pracovním zařazením, že ty lidi vůbec má. dále se pak kontroluje docházka - a ano samozřejmě i pracoviště. pokud nejsi školní dítě, nebo pitomec - musí ti přece bejt jasný, že není v zájmu zadavatele, aby mu do výběrového řízení pronikly zprostředkovatelny bez zaměstnanců a bez vymahatelné zodpovědnosti. .

 • 14. 12. 2017 23:15

  - (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  Udelaji to ti dva japonci: Onose a Tosamo. A pak proc ksou ty statni zakazky tak drahe...
  A az zjistis, ze to neplni, tak zastavis akci. Se vsemi dusledky. ( ktere si ani nedokazes predstavit)

  Jenze nez k tomu dojde, protoze nasekas prilis tvrde podminky, tak se ti nikdo solidni neprihlasi. Jen gauneri matlaci. Prvni budou spolehat na to, ze kdyby po nich nekdo vyzadoval dodrzet podminky, tak zavrou kram. No a ti druzi to nevedi.

  A to vse jen proto, ze zakon je delany pro gaunery.

 • 15. 12. 2017 9:13

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Když jsem pracovala v IT-firmě a zpracovávaly se zakázky, pak speciálně u dotačních nabídek se jako jeden z dokladů přidával i seznam zaměstnanců, kteří budou v případě kladného vyřízení zakázku realizovat, včetně jejich vzdělání, praxe a někdy i již realizovaných aplikací. Bez tohoto dokladu nebylo možno se o zakázku ani ucházet. Brali jsme to jako pojistku zadavatele, aby se nestalo, že zakázku získá firma, která se pak horko těžko snaží najít někoho, kdo to vůbec umí udělat. A na druhou stranu jsem jako externista spolupracovala s firmami, které dokázaly získat zakázku, aniž měly ponětí, jak ji vlastně splní, ty hledaly pracovníky až po získání zakázky.

 • 15. 12. 2017 10:29

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Ale jo, to se běžně dělá. Problém ovšem je, jak to v praxi kontrolovat, a jak to vymáhat. Nemyslím formálně, ale skutečně.
  Firma to papírově doloží, ale co dál? Každému tomu programátorovi postavíš na trvalo za rameno člověka, co mu bude koukat pod prsty? Nebo jak jinak to chceš dělat? Víš kolik by na to bylo potřeba lidí? Co by to stálo peněz, i kdyby jsi je měla? Jak, v souladu se zákonem ověříš, že je to skutečně on?

  Takže výsledek potom může být jediný: dodržuje se to pouze papírově, skutečně to kontrolovat a vynutit si je neproveditelné. A i to papírové dodržování znamená nárůst administrativy. Proč? protože když takový, ve smlouvě uvedený člověk, dá výpověď, zemře... cokoli, tak ho musíš nahradit. A na to musíš dělat dodatky smluv, ty projednat, schválit... zveřejnit. A vyhovět jim musíš, protože tohle by jsi u soudu prohrála, nevyhovět jim.

  To je takhle vždycky. Nějaký chytrák, jako jezevec, přijde se" zlepšovákem". Chce ukázat druhým, jak jsou neschopní. A výsledek je pokaždé stejný: nové papíry, ještě více papírů, nové tabulky, hlášení, nárůst nákladů, větší potřeba úředníků. Aniž by se avizovaný záměr podařilo uskutečnit. Jen vše déle trvá a je to dražší.

  A to ani neuvažuj o tom, že ta akce má nějaké termíny, které je třeba dodržet, a jak budeš za těhle podmínek vymáhat "realizační tým". Třeba ten tvůj příklad: sSpuštění IT systému je vázáno na nějaký zákonný termín...

 • 15. 12. 2017 12:38

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  tahle kotlina byla vždycky charakteristická vymýšlením důvodů proč něco nejde - než vytvářením příležitostí jak to udělat.
  ale soryjako tohle je už vyřešené několik dekád. zaprvé, nikdy nemůžete riziko eliminovat, můžete ho pouze snížit. ale zato ho můžete snížit kvalifikovaně. například si dáte do smlouvy dílčí přejímky funkčních celků - pokud firma něco rozfrcá a nedodělá, prostě to nedostane zaplaceno. když to neudělá v termínu, tak dostane penále - a samozřejmě nemá to jen jeden termín, první a poslední, sjednávají se úseky díla se samostatnou kontrolou a dílčí přejímkou - tak aby bylo zřejmé, že se stíhá, nebo že je potřeba korekce. automaticky taky uzavíráme sukcesívní smlouvy s druhým nebo i třetím zájemcem - že pokud by zvítězivší firma nenastoupila nebo v dílčím plnění selhala (neplnila termíny), dodělá to za ně ten druhý nebo třetí. u smluv vázaných na seznam zaměstnanců samozřejmě nekontroluji každého člověka denně, ale zkontroluji první týden jednoho člověka nebo každého desátého, teprve když něco nesedí tak zastavím úhrady a to vidíte ten kvapík jak sami touží si to dát do pořádku a sami to za mně odkontrolovat. máme taky právo (a u některých smluv i přenesenou povinnost od generálního investora) požadovat jejich docházku - zkuste tohle zfalšovat, a je to vaše poslední daňová kontrola. no a pokud si někdo stanoví předávačku IT systému tak, aby to bez rezervy navazovalo na nějakou zákonnou povinnost - je to arci pitomec, a není mu pomoci. vina ale není v tom, že by to nešlo uhlídat.
  ale jistě si vymyslíte nějakou další báchorku o tom, jak není možný, aby strejda jezevec dobře dělal cosi co vy ani nechápete.

 • 15. 12. 2017 17:13

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  Kdyby ty jsi jezevče měl je 1/10 znalostí, jako máš sebedůvěry, tak bych ti zasalutoval.

  Zatím ale nechápeš ani ty nejzákladnější ěvci. například to, že tu nikdo nepoužil slovo "NEJDE". Až ty.
  Zatím ti byly předestřeny jen některé z mnoha problémů, jejichž řešení by bylo mnohem dražší, nežli prostě zaplatit 20% výpalného (však oni ten zákon psali sice pro gaunery, ale nepsali ho hlupáci). A namísto nabídnutí řešení, jsi jen nabídkou svých drahých "řešení" potvrdil, aniž jsi si to uvědomil (!), co tvrdí ostatní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).