Hlavní navigace

Jednání ECB: S úrokovými sazbami se hýbat nebude

Lubomír Nowak

Dnešní obchodování na Evropských trzích bylo velmi klidné. Po výrazných růstech v posledních třech dnech si investoři „zvykají“ na nové cenové úrovně a zvažují, jestli je ještě možné nakupovat, nebo už raději prodávat. Zatím se nerozhodli a váhají.

Doba čtení: 1 minuta

Včera zveřejněná Béžová kniha FEDu neposkytla investorům žádné překvapivé informace. Ekonomika v USA rostla v lednu a únoru jenom mírně. Patrný je růst poptávky po autech a domech. Naopak špatné zprávy dnes přišly z Německa, kde průmyslové objednávky za leden meziměsíčně poklesly o –1,9% a meziročně dokonce o –2,5%.

Dnešní den byl taky ve znamení zasedání centrálních bank. Ani Bank of England ani ECB však úrokové sazby nezměnili. Prezident ECB Draghi na tiskové konferenci sice oznámil snížení výhledu růstu Eurozóny, ale dodal, že situace v Evropě je stabilizovaná a v následujícím pololetí se zlepší. Apeloval na Itálii, aby pokračovala v zavedených úsporných opatřeních.

V Evropě pokračuje výsledková sezóna, přičemž výborné výsledky německých společností Adidas, Continental a Merck ocenili investoři až 5% růstem ceny. Výsledky Fortuny sice dopadly vcelku podle očekávání, ale management příjemně překvapil navrženou dividendou, která bude 0,24 EUR (asi 6 Kč) za akcii. Navíc ještě připustili, že by mohli vyplatit mimořádnou dividendu z nerozděleného zisku minulých let.

Aktuální hodnoty indexů v 16:30 hod.: PX je1.028,21 bodů (-0,09%), německý DAX je7.937 bodů (+0,22%) a americký index S&P500 je 1.544,50 bodů (+0,2%).

Myslím, že investoři budou nyní s opatrností vyčkávat na zítřejší data z amerického trhu práce. Proto bych se nedivil, kdyby se našlo více těch, co budou realizovat zisky z předešlých dní.

Našli jste v článku chybu?