Hlavní navigace

Jediná věc, která může zastavit snížení sazeb, je koruna

28. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká národní banka dnes rozhodne o sazbách. Vzhledem k absenci poptávkových tlaků, další fiskální restrikci na obzoru a situaci v EMU se čeká snížení.Překážkou by se mohla stát jedině koruna.

Začíná další (asi snad dvacátý) summit EMU ohledně druhové krize. No, takhle: s prázdnou asi trhy neodejdou, ale vzhledem k tomu, jak rozhádaně klíčový představitelé vypadají (Merkelová a její „Eurobondy jenom přes mou mrtvolu“, Hollande a Monti chtějí větší solidaritu rychleji, dřív než bude větší rozpočtová kontrola, Rajoy by zas nejraději sáhl do neomezené kapsy ECB) si myslíme, že i po tomto summitu se nic zásadního na situaci v EMU nezmění. Bohužel. Ale es kommt der Tag…a EMU (=Německo) se bude muset rozhodnout. Tak jako tak to Německo bude stát spoustu peněz – rozpad by ale byl zřejmě ještě horší, politicky i ekonomicky (v Der Spiegel se objevil článek, odvolávající se na analýzu německých úřadů, kde by rozpad EMU znamenal propad o 10% v prvním roce).

EURUSD se drží kolem 1,25, žádné výraznější pohyby před summitem nebyly. Jestli summit skončí otevřenou roztržkou, italské i španělské bondy to nepotěší…Zajímavé by bylo, kdy by se spojilo FRA, ITA a SPA proti Německu a postavilo jej před něco takového: buď uděláš co chceme my (ECB nakupování dluhopisů, Eurobondy) nebo…no, vyhodit Němce nelze, ale měnové unie většinou končí odchodem silnějšího člena…

CHP22

Kypr dostane pomoc od EMU, účastnit se bude zřejmě i MMF.Mluví se zhruba o 10 mld. EUR, což z pohledu Kypru není málo (je to 60% HDP) ale z pohledu EMU se nejedná o podstatnou částku.

ČNB dnes rozhoduje o sazbách – vzhledem k absenci poptávkových tlaků (poptávková inflace stále záporná od léta 2009), k výhledu na další fiskální restrikci v ČR (v roce 2013–14) a k situaci v EMU (pomalejší růst) čekáme snížení sazeb o 25 b.bodů. Jedinou věcí, která to může zastavit, je koruna, která v očekávání snížení sazeb oslabila na dohled 26 korun. Dle nás však ČNB nebude na tento pohyb reagovat odložením snížení sazeb – toto oslabení zatím není extrémní a v případě, že by k takovému došlo, čekali bychom spíše verbální reakci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).