Hlavní navigace

Jediná věc, která může zastavit snížení sazeb, je koruna

28. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká národní banka dnes rozhodne o sazbách. Vzhledem k absenci poptávkových tlaků, další fiskální restrikci na obzoru a situaci v EMU se čeká snížení.Překážkou by se mohla stát jedině koruna.

Začíná další (asi snad dvacátý) summit EMU ohledně druhové krize. No, takhle: s prázdnou asi trhy neodejdou, ale vzhledem k tomu, jak rozhádaně klíčový představitelé vypadají (Merkelová a její „Eurobondy jenom přes mou mrtvolu“, Hollande a Monti chtějí větší solidaritu rychleji, dřív než bude větší rozpočtová kontrola, Rajoy by zas nejraději sáhl do neomezené kapsy ECB) si myslíme, že i po tomto summitu se nic zásadního na situaci v EMU nezmění. Bohužel. Ale es kommt der Tag…a EMU (=Německo) se bude muset rozhodnout. Tak jako tak to Německo bude stát spoustu peněz – rozpad by ale byl zřejmě ještě horší, politicky i ekonomicky (v Der Spiegel se objevil článek, odvolávající se na analýzu německých úřadů, kde by rozpad EMU znamenal propad o 10% v prvním roce).

EURUSD se drží kolem 1,25, žádné výraznější pohyby před summitem nebyly. Jestli summit skončí otevřenou roztržkou, italské i španělské bondy to nepotěší…Zajímavé by bylo, kdy by se spojilo FRA, ITA a SPA proti Německu a postavilo jej před něco takového: buď uděláš co chceme my (ECB nakupování dluhopisů, Eurobondy) nebo…no, vyhodit Němce nelze, ale měnové unie většinou končí odchodem silnějšího člena…

skoleni_29_6

Kypr dostane pomoc od EMU, účastnit se bude zřejmě i MMF.Mluví se zhruba o 10 mld. EUR, což z pohledu Kypru není málo (je to 60% HDP) ale z pohledu EMU se nejedná o podstatnou částku.

ČNB dnes rozhoduje o sazbách – vzhledem k absenci poptávkových tlaků (poptávková inflace stále záporná od léta 2009), k výhledu na další fiskální restrikci v ČR (v roce 2013–14) a k situaci v EMU (pomalejší růst) čekáme snížení sazeb o 25 b.bodů. Jedinou věcí, která to může zastavit, je koruna, která v očekávání snížení sazeb oslabila na dohled 26 korun. Dle nás však ČNB nebude na tento pohyb reagovat odložením snížení sazeb – toto oslabení zatím není extrémní a v případě, že by k takovému došlo, čekali bychom spíše verbální reakci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).