Hlavní navigace

Je strach z Číny a Fedu zpátky?

Autor: Shutterstock
Jan Bureš

Na trhy se plíživě vrací strach. Evropské akcie od konce minulého týdne ztratily více než 4 % a naopak roste zájem o německé bezpečné a “nic nenesoucí” dluhopisy.

Zdá se, že část nervozity znovu souvisí s Čínou. Po poměrně prudkém vylepšení v březnu, se nálada v čínském průmyslu v dubnu opět zhoršila. To zapadá do našeho scénáře, ve kterém lepší čísla z Číny v březnu odrážela fiskální a měnové stimuly, které ale jen prohlubují přeinvestovanost a vnitřní předluženost čínské ekonomiky, a proto by měla působit pouze dočasně.

Trhy se od února vezly na pozitivní vlně úlevy dané právě opadnutím strachu z opravdu černého scénáře v Číně na straně jedné a odbouráním sázek na růst sazeb v USA na straně druhé. Je ale otázka, zda se tento faktor pomalu nevyčerpává? Zrychlující růst nových úvěrů (na začátku roku okolo 16 %) je neudržitelný v ekonomice, kde se dluh domácností a podniků za posledních sedm let skoro zpětinásobil a přesahuje 200 % HDP.Na druhé straně nebezpečně vypadají i prakticky nulové sázky na růst sazeb v USA. Jak včera připomněl blízký spolupracovník Janet Yellenové ze sanfranciského Fedu, červnový růst sazeb přes všechna rizika a nejistoty stále zůstává ve hře. Skoro 90 % trhu (podle futures) přitom věří, že sazby zůstanou v červnu beze změny. Pokud pravděpodobnost růstu sazeb v USA začne stoupat, mohou být trhy ještě o poznání nervóznější než dnes. Mohli bychom pak zase načas vidět nepříjemnou kombinaci sílícího dolaru, padajících komodit a poklesu rizikových aktiv. Trochu paradoxně mohou k takovému scénáři v tuto chvíli nejvíce pomoci silnější americká čísla (především páteční payrolls), která jediná mají potenciál zvýšit šance na červnový růst amerických sazeb.

Našli jste v článku chybu?