Hlavní navigace

Je strach z Číny a Fedu zpátky?

4. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Na trhy se plíživě vrací strach. Evropské akcie od konce minulého týdne ztratily více než 4 % a naopak roste zájem o německé bezpečné a “nic nenesoucí” dluhopisy.

Zdá se, že část nervozity znovu souvisí s Čínou. Po poměrně prudkém vylepšení v březnu, se nálada v čínském průmyslu v dubnu opět zhoršila. To zapadá do našeho scénáře, ve kterém lepší čísla z Číny v březnu odrážela fiskální a měnové stimuly, které ale jen prohlubují přeinvestovanost a vnitřní předluženost čínské ekonomiky, a proto by měla působit pouze dočasně.

Trhy se od února vezly na pozitivní vlně úlevy dané právě opadnutím strachu z opravdu černého scénáře v Číně na straně jedné a odbouráním sázek na růst sazeb v USA na straně druhé. Je ale otázka, zda se tento faktor pomalu nevyčerpává? Zrychlující růst nových úvěrů (na začátku roku okolo 16 %) je neudržitelný v ekonomice, kde se dluh domácností a podniků za posledních sedm let skoro zpětinásobil a přesahuje 200 % HDP.Na druhé straně nebezpečně vypadají i prakticky nulové sázky na růst sazeb v USA. Jak včera připomněl blízký spolupracovník Janet Yellenové ze sanfranciského Fedu, červnový růst sazeb přes všechna rizika a nejistoty stále zůstává ve hře. Skoro 90 % trhu (podle futures) přitom věří, že sazby zůstanou v červnu beze změny. Pokud pravděpodobnost růstu sazeb v USA začne stoupat, mohou být trhy ještě o poznání nervóznější než dnes. Mohli bychom pak zase načas vidět nepříjemnou kombinaci sílícího dolaru, padajících komodit a poklesu rizikových aktiv. Trochu paradoxně mohou k takovému scénáři v tuto chvíli nejvíce pomoci silnější americká čísla (především páteční payrolls), která jediná mají potenciál zvýšit šance na červnový růst amerických sazeb.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).