Hlavní navigace

Je současné euro přiliš silné?

Martin Lobotka

Tak se tady přetahuje ECB a politici o tom, kam posunout dolar – a pak že tradeři to mají jednoduché.

Doba čtení: 2 minuty
  • Tak se tady přetahuje ECB a politici o tom, kam posunout dolar – a pak že tradeři to mají jednoduché. E.Nowotny z ECB včera řekl, že si nemyslí, že Juncker měl v úterý pravdu, když říkal, že současná hodnota EUR je příliš silná. Řekl, že by se neměly přeceňovat krátkodobé vlivy a že nic dlouhodobého, co by ho naplňovalo neklidem, tam nevidí. Dodal pak ještě, že krize sice není vyřešena, ale že nejhorší je za námi. S tím souhlasíme a je to jedna z věcí, pro kterou si myslíme, že EURO už paniku a návrat na 1,20 nezažije. EURO po komentářích reagovalo mírným posílením nad 1,33. Já osobně stále vidím jako riskantní příležitost sázku na eskalaci US problémů kolem stropu zadlužení (t.j., proti dolaru).
  • Americká inflace se m/m v prosinci neměnila (1,7% r/r), pomohl (podobně jako u nás) pokles cen pohonných hmot. Vzhledem k tomu, že očekávání FEDu ohledně inflace je jedním z faktorů, podle kterých se FED rozhodne kdy přistoupit k utažení měnové politiky, je to sledované. Z této hodnoty tak může být FED v klidu.
  • Béžová kniha nepřinesla nic převratného – ve všech distriktech Fedu se ekonomická aktivita mírně zvýšila, největší progres byl zaznamenán v sektoru nemovitostí a u spotřebitelských výdajů. Naopak, smíšený obrázek byl u kapitálových výdajů – to je mimo EMU důsledek zejména amerického způsobu (ne)řešení fiskálních otázek.
  • Německý MinFin včera řekl, že ten růst v roce 2013 nebude takový, jak to ještě v říjnu plánoval – z +1% to nyní vidí na +0,4% v letošním a +1% v příštím roce. Přiznali, že dluhová krize se dotýká i Německa skrze nižší poptávku po německém vývozu, ale že domácí poptávka zůstane celkem OK a po mizerném 4Q13 se Německo vrátí v průběhu 2013 k růstu. Podobný vývoj čekáme my – 1Q13 dno, 2Q13 stagnace, 2H13 mírné oživení. Měsíční data zatím dávají každému, co vidět chce – objednávky, produkce a PMI nic moc, IFO naopak ukazuje oživení. Go figure.
  • MMF včera dalo zelenou další tranši pomoci Řecku. Poté, co se v nedávné minulosti Lagardeová nechala slyšet, že s Řeckem to nevypadá dobře a že MMF se možná dále účastnit nebude, je to pro Řeky i EMU dobrá zpráva (ti první dostanou cash, ti druzí v tom lití peněz nejsou osamoceni).
  • Dnes v USA předstihový indikátory, filadelfský FED. Nejdůležitější bude vidět, jak se projevuje obava o fiskál, kde se blíží další konfrontace mezi Republikány a Demokraty. Trh čeká zhoršení.
Našli jste v článku chybu?