Hlavní navigace

Je lepší nakoupit akcie, nebo ETF?

28. 12. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Je obtížné konstatovat, zda je výhodnější investovat do akcií, nebo ETF, ale existují situace, které by hrály ve prospěch jedné z nabízených možností.

Po důkladném průzkumu vybraného sektoru, který se nám zdá atraktivní, může zbýt na výběr několik akcií a burzovně obchodovaných fondů (dále jen ETF), které splňují naše kritéria. Nyní je potřeba učinit rozhodnutí, zda nakoupit akcie, nebo ETF. Investoři na toto rozhodnutí naráží poměrně často. Mnoho z nich nabývá dojmu, že pokud si koupí ETF, zůstanou na průměrném výnosu vybraného sektoru. Toto však není nezbytně pravdou v závislosti na charakteristikách daného sektoru.

Učinit tento výběr se neliší od jakéhokoliv jiného investičního rozhodnutí. Jako vždy se budeme snažit hledat cesty, jak snížit riziko. Samozřejmě také chceme generovat výnos, který bude větší než výnos trhu (vytváříme alfu). Zmírnění volatility investice je obecná metoda pro snížení rizika. Většina racionálních investorů se vzdá potenciálu k růstu, aby zabránila potenciální katastrofické ztrátě. Investice, která nabízí diverzifikaci napříč odvětvím, by měla snížit volatilitu portfolia, které je investor vystaven. To je jedna z možností, kdy diverzifikace přes ETF hraje v náš prospěch. Alfa představuje schopnost investice překonat vlastní benchmark. Kdykoliv budeme vytvářet stabilní alfu, budeme mít možnost získat větší výnos z naší investice. Panuje však všeobecný názor, že musíme vlastnit akcie spíše než ETF, abychom byli schopni porazit trh. Tato představa není vždy správná. Pokud bychom byli ve správném sektoru s ETF, můžeme také dosáhnout na nějakou alfu.

Kdy by výběr akcií mohl být lepší volbou?

Odvětví, kde existují široké rozptyly výnosů od průměru, nebo případy, v nichž by poměry či jiné formy fundamentální analýzy mohly být použity pro objevení špatného ocenění, nabízí hledačům akcií příležitost k realizaci nové transakce. Možná máme dobrý přehled, jak dobře společnost funguje, na základě našeho průzkumu a zkušeností. Tento přehled nám dává výhodu, kterou můžeme použít pro snížení rizika a dosažení lepšího výnosu. Kvalitní průzkum může vytvářet nové investiční příležitosti, které odmění akciového investora. Retailové odvětví je jednou skupinou, v níž by hledání vhodných akcií mohlo nabízet lepší příležitosti než nákup ETF, který pokrývá celý sektor. Společnosti v daném sektoru mohou mít tendenci spojenou s širokým rozptylem výnosů na základě konkrétních výrobků, které vyrábějí, což vytváří investorům příležitost pro výběr té správné akcie.

Například jsme si nedávno všimli, že naše dcera a její přátelé preferují konkrétního prodejce. Po dalším pátrání zjistíme, že tato společnost vylepšila své prodejny a najala nové zaměstnance pro oblast řízení produktů. To vedlo k zavedení nových produktů, které upoutaly pozornost věkové skupiny studentů, mezi něž se řadí i naše dcera. Doposud si toho trh nevšiml. Tento typ pohledu (a náš průzkum) by nám mohl poskytnout výhodu při výběru akcie před nákupem retailového ETF. Přehled o společnosti na základě sociologického pohledu může přinést investiční příležitosti, které nejsou okamžitě zachyceny v tržních cenách. Pokud je takové prostředí vytvořeno ve vybraném sektoru, kde je vyšší rozptyl výnosu, může jednotlivá akciová investice poskytnout vyšší výnos než přístup spojený s větší diverzifikací.

Kdy by naopak ETF mohl být lepší příležitostí?

Sektory, které mají malý rozptyl výnosů od průměru, nenabízí hledačům akcií výhodu, když se snaží generovat výnosy, které by porazily trh. Výkonnost společností v těchto sektorech má tendenci být podobná. Pro tyto sektory je celková výkonnost velmi podobná výkonnosti jakékoliv jedné akcie. Základní spotřebitelská odvětví spadají do této kategorie. V tomto případě se investoři potřebují rozhodnout, kolik z jejich portfolia alokují do sektoru jako celku, a to raději než do výběru konkrétní akcie. Protože rozptyl výnosů v těchto sektorech má tendenci být malý, výběr jednotlivých akcií nenabízí dostatečně vysoký výnos za riziko, které je spojeno s vlastněním konkrétní akcie. Často jsou akcie v jednotlivém sektoru předmětem rozptýlení výnosů, ale investoři nejsou schopni vybrat tyto akcie, které budou pravděpodobně pokračovat s velkou výkonností. Proto nemohou investoři nalézt způsob, jak snížit riziko a zvýšit potenciální výnosy přes výběr jedné nebo více akcií.

Pokud je složitější pochopit hnací mechanismy výkonnosti vybrané společnosti, pak bychom měli také zvážit ETF. Tyto společnosti může být složitější ohodnotit po stránce technologií a procesů, které by mohly zapříčinit lepší nebo horší výsledky. Možná jejich výkonnost závisí na úspěšném vývoji a prodeji nové nevyzkoušené technologie. Rozptyl výnosů je široký a šance na nalezení vítěze může být poměrně nízká. Biotechnologický sektor je dobrým příkladem, protože úspěch mnoha v něm obsažených společností závisí na vývoji a prodeji nového léku. Pokud vývoj nového léku nesplní očekávání v rámci testování, nemusí dojít ke schválení aplikace léku, což pro danou společnost může předznamenat chmurnou budoucnost. Nicméně pokud dojde ke schválení aplikace léku, mohou být investoři velmi ziskoví.

Polovodiče, určité komodity a speciální technologie patří do kategorie, ve které může být ETF preferovanou alternativou. Pokud si například myslíme, že je nyní správný čas investovat do těžebního sektoru, budeme chtít získat v tomto sektoru vlastní expozici. Můžeme mít však obavy, že by se některé společnosti mohly potkat s politickými problémy, které by poškodily jejich výrobu. V tomto případě je také rozumné investovat do odvětví než do konkrétní akcie, protože to snižuje naše riziko. Stále tak můžeme profitovat z růstu celého odvětví, a to zejména v případě, když překoná trh jako celek.

skoleni_4_3

Jak se rozhodnout?

Když se rozhodujeme, zda si vybrat akcie, nebo ETF, vždy se podívejme na riziko a potenciální výnos, kterého můžeme dosáhnout. Výběr akcií nabízí zpravidla převahu nad ETF, když je zde větší rozptyl výnosů od průměru. Navíc můžeme získat další výhodu, pokud použijeme naše znalosti sektoru nebo konkrétní akcie. ETF nabízí převahu nad akciemi ve dvou situacích. Za prvé, když má výnos z akcií menší rozptyl od průměru, může být ETF lepší volbou. Za druhé, pokud nejsme schopni získat výhodu přes znalost společnosti, a to bez ohledu na rozptyl výnosu. Pak může být ETF také lepší volbou.

Volná inspirace pro překlad originálního článku od Hanse Wagnera na Investopedii.

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).